Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Zakopane: Zimowy obóz Młodzieży Wszechpolskiej
Home / Małopolskie / Zakopane: Zimowy obóz Młodzieży Wszechpolskiej

Zakopane: Zimowy obóz Młodzieży Wszechpolskiej

W dniach 20-22 stycznia, w Zakopanem odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Obozu Zimowego Młodzieży Wszechpolskiej, organizowanego przez Okręg Śląski MW. Udział w nim wzięło ponad 70 Wszechpolaków z całego kraju oraz goście z Węgier i Słowacji. Jest to drugi co do wielkości ogólnopolski obóz MW w skali roku, po ogólnopolskim obozie letnim, odbywającym się na Pomorzu w sierpniu.

Wszechpolacy z wszystkich stron Polski, podczas 3 dni spędzonych u podnóża Tatr poświęcili się formacji oraz rekreacji połączonej z aktywnością fizyczną bo tak śmiało można nazwać jazdę na nartach czy wyjście w góry. Pierwszego dnia, zebrani na obozie działacze mogli wysłuchać referatu kol. Wiceprezesa MW Piotra Głowackiego, którego temat brzmiał ,,Praca nad sobą – Obowiązek Wszechpolaka”. Kol. Wiceprezes przypomniał o jednym z najważniejszych fundamentów idei wszechpolskiej i podał wiele dobrych rad jak wcielać w życie ten fundament. Następnie każdy z uczestników przedstawił się i powiedział kilka słów o sobie. Reszta dnia upłynęła na wspólnym spędzaniu czasu.

Drugi dzień stał pod znakiem aktywności fizycznej – z samego rana obozowicze ruszyli w góry i na stok narciarski. Grupa, która wyszła w góry podzieliła się na trzy grupy. Jedna z nich postanowiła zdobyć Kozi Wierch, druga Kasprowy Wierch, trzecia zaś Czarny Staw Gąsienicowy odwiedzając po drodze schronisko na Murowańcu. Wypad w góry zakończyliśmy ok. 17 00. Po drodze część grupy nie odpuściła sobie przyjemności skorzystania ze wsparcia polskich skoczków narciarskich, którzy rywalizowali tego dnia na Wielkiej Krokwi w zawodach Pucharu Świata. Po odpoczynku i kolacji naszedł czas na kontynuację formacji. Tego dnia głos zabrała obecna na całym obozie węgierska delegacja naszych przyjaciół z partii Jobbik. Koledzy z Węgier opowiedzieli o historii Węgier od I wojny światowej, rozbiorze podczas traktatu w Triannon oraz o współczesnych problemach swojego kraju. Następną część wystąpienia poświęcili swojej Partii Jobbik oraz o wyzwaniach przed nią stojących, a także poparciu jakim cieszy się ona na Węgrzech. Drugi referat tego dnia to wystąpienie Prezesa Okręgu Śląskiego kol. Mateusz Musiała, który opowiedział o ważnej z perspektywy dobra gospodarki Polski, w szczególności woj. Śląskiego branży górniczej oraz wyjaśnił dlaczego znalazła się ona dziś w tak trudnej sytuacji. Jako przyczyny podał on błędy popełnione w okresie transformacji gospodarczej kraju w latach 1989-1993 oraz błędy w dalszej restrukturyzacji górnictwa w latach 1993-2004.

Ostatniego dnia, Wszechpolacy wspólnie udali się do Kościoła Oo. Marianów, znajdującego się dosłownie obok ośrodka27, w którym spędzaliśmy obóz. Po Mszy Świętej ostatnie dwa referaty: Pierwszy kol. Krzysztofa Bosaka, który uzupełnił temat pracy nad sobą, podając praktyczne wskazówki jak dobrze gospodarować swoim czasem. Na koniec obozu, głos zabrała delegacja ze Słowacji, członkowie partii Ludova Strana Nase Slovensko Mariana Kotleby. Na czele delegacji słowackiej stał Milan Mazurek, najmłodszy w Europie parlamentarzysta słowackiej formacji nacjonalistycznej. Słowacy analogicznie jak Węgrzy dzień wcześniej opowiedzieli pokrótce o historii Słowacji więcej czasu poświęcając na współczesne problemy swojej Ojczyzny i charakterystkę swojej partii, a także istotne dla Słowacji problemu mniejszości cygańskiej. Obóz zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, podziękowaniami ze strony organizatorów od kol. Prezesa Okręgu Śląskiego – Mateusza Musiała oraz odśpiewaniem Hymnu Młodych i gromkim okrzykiem CZOŁEM WIELKIEJ POLSCE!

Check Also

Dziękujemy za wsparcie w roku 2019!

W roku 2019 otrzymaliśmy od Was darowizny na kwotę 110404,59 zł. Zostały one przekazane na …