Home / Małopolskie / Kraków: VII Marsz Pamięci

Kraków: VII Marsz Pamięci

W sobotę 10 grudnia ulicami Krakowa przeszedł VII Marsz Pamięci, zorganizowany z okazji przypomnienia o dwóch bolesnych datach – 13 grudnia 1981 roku, czyli wprowadzeniu stanu wojennego oraz o 13 grudnia 2007 roku, czyli podpisaniu Traktatu Lizbońskiego, oddającego suwerenność Polski Unii Europejskiej.

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Inwalidów, miejscu symbolicznym dla daty 13 grudnia. Swoją nazwę bowiem zawdzięcza pobliskiemu budynkowi w którym mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Pierwszy głos zabrał przedstawiciel organizatorów Marszu – kol. Jakub z Małopolskich Patriotów. W swoim przemówieniu wskazywał na istotę stanu wojennego, całości walki podziemia antykomunistycznego oraz nauki z tego dla nas płynącej.

Manifestacja przechodząc na ulicę Karmelicką utworzyła pochód Marszowy, który skierował się na Rynek Główny. Tam to kolejnym punktem była chwila zadumy przy studzience Walentego Badylaka (żołnierz AK, w odpowiedzi na przemilczaną Zbrodnię Katyńską i inne mordy komunistów dokonał demonstracyjnego samospalenia). Po niej głos zabrał innym przedstawiciel Małopolskich Patriotów – kol. Kamil, który przytoczył historię wspomnianego żołnierza Armii Krajowej.

Ostatnia część trasy wiodła z Rynku Głównego na plac ojca Adama Studzińskiego, pod Krzyż Katyński. Nim manifestacja dobiegła końca głos zabrał przedstawiciel i prezes okręgu małopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Piotr, który wskazywał na istotę daty 13 grudnia w kontekście Traktatu Lizbońskiego. Jak przekonywał, ten zabiera Polsce suwerenność, skazując na dyktat zachodnich korporacji, drenowanie przez nie polskiego rynku oraz zagrożenie degeneracji moralnej, którą usiłuje Unia Europejska Polskę zarazić.

Waldemar Wiśniowski Fotografia 

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …