Home / Zachodniopomorskie / Debata Szczecińskiego Klubu Narodowego

Debata Szczecińskiego Klubu Narodowego

28 października 2016 roku, tj. w piątek, odbyła się debata pt. “Co w miejsce pomnika na Placu Żołnierza Polskiego?”. Wydarzenie współorganizowali Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Centrum Dialogu Przełomy.

28-10-16-r-co-w-miejsce-pomnika-na-placu-zolnierza-polskiego-szczecin-zdjecia-8

Było to pierwsze wydarzenie, w które zaangażowali się przedstawiciele kultury w Szczecinie, co otwiera przed SKN-em nowy rozdział w działalności miejskiej. Prelegentami byli dr Wojciech Lizak – historyk i Przemysław Głowa – przewodnik po Szczecinie. Mimo zaproszenia, na debacie, nie pojawili się architekci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz strona miejska. Całość wydarzenia poprowadził członek Szczecińskiego Klubu Narodowego, kol. Bartłomiej Ilcewicz. Dyskusja nie została ograniczona jedynie do tzw. “Pały”, a objęła całą architekturę Szczecina.

Dyskurs rozpoczął dr Lizak, który nakreślił historię obiektów w Szczecinie, ze szczególnym uwzględnieniem Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Według niego, w zamian na miejscu tego pomnika, powinien stanąć inny, który upamiętniałby wypędzonych zza Buga. Przemysław Głowa stwierdził natomiast, że pomnik jest częścią szczecińskiej historii i powinien pozostać na swoim miejscu, lub zostać przekształcony. Wydarzenie zgromadziło kilkadziesiąt osób, a sama debata wzbudziła ogromne emocje. Pojawiło się także kilka głosów z sali, w których przedstawiono inne pomysły na zagospodarowanie Placu Żołnierza Polskiego. Dyskusja była ciekawa, trwała około dwóch godzin, i cieszyła się zainteresowaniem mediów.

Szczeciński Klub Narodowy

Check Also

Kołobrzeg: Po raz szósty sprzątali Kanał Drzewny i okolice

W piątkowe popołudnie (15.09.2017 r.) Kołobrzeg Nowej Szansy przeprowadził VI edycję akcji proekologicznej „Sprzątamy Kanał …