Home / Wydarzenia / Polacy przeciwko CETA! Ogólnopolska relacja

Polacy przeciwko CETA! Ogólnopolska relacja

W miniony weekend, Młodzież Wszechpolska organizowała protesty przeciwko CETA i TTIP. Protesty objęły całą Polskę, odbywając się praktycznie w każdym mieście wojewódzkim. Zapraszamy do zapoznania się z relacją. 

Białystok

Podczas niedzielnego protestu, swój sprzeciw wobec postanowień umowy CETA wyrazili działacze Okręgu Podlaskiego MW. Przede wszystkim podkreślili zagrożenia płynące z żywności genetycznie modyfikowanej i zniesienia barier celnych – a co za tym idzie wzrostu możliwości wielkich, zagranicznych korporacji i obniżeniu podmiotowości państw. CETA w zastosowaniu przyczyni się także do utraty tysięcy miejsc pracy i zrealizuje część postanowień umowy TTIP. W przypadku, gdy 3 największe partie w polskiej polityce, aprobując CETA, działają na szkodę państwa, społeczeństwo musi stanąć w obronie polskich interesów.

>FILM<

Bygdoszcz

W dniu 16 października równo o godzinie 16, przed siedzibą wojewody w Bydgoszczy, zorganizowaliśmy pikietę przeciwko ratyfikacji umowy międzynarodowej CETA. Według jej zapisów miałyby być zniesione cła i normy technologiczne pomiędzy UE a Kanadą. Największym beneficjentem umowy będą przede wszystkim korporacje z Kanady i zapewne USA, ponieważ amerykanie posiadają liczne córki-spółki u swojego północnego sąsiada. PiS wraz z Platformą Obywatelską zagłosowali wspólnie, jednogłośnie (nie licząc pojedynczych głosów sprzeciwu) za tą umową, została ona ratyfikowana tymczasowo, co oznacza, że pomimo tego ,iż nie została ona oficjalnie przyjęta, co najmniej część zapisów CETA będzie już obowiązywać.
Dziękujemy wszystkim obecnym na naszym proteście, a w szczególności kolegom z Obozu Narodowo-Radykalnego!

Gdańsk

W niedzielę 16 października o godz. 16:00, pod biurami poselskimi PiSu w Gdańsku Młodzież Wszechpolska wraz z Obozem Narodowo-Radykalnym zorganizowała pikietę. Tematem zgromadzenia była próba przepchnięcia umowy CETA, która jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Pod pomnikiem Jana III Sobieskiego zgromadziło się blisko 100 gdańszczan i gdańszczanek by zaprotestować przeciwko skandalicznej postawie rządu i posłów. Do zebranych przemówili szefowie lokalnych struktur MW i ONR oraz Radna Miasta – Anna Kołakowska. Poruszono temat niekorzystnych zapisów w umowie CETA, m.in. zniesienie ograniczeń na produkty GMO czy agresywną ekspansje korporacji z USA i Kanady. Na koniec pikiety spalono symbolicznie teczki z napisem CETA, symbolizując tym samym stosunek Polaków do skandalicznej umowy.

Gorzów Wielkopolski

Mimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody, w niedzielę zebraliśmy się w grupie ok. 20 osób na Starym Rynku przy Katedrze i pikietowaliśmy przeciwko CETA i TTIP. Wśród zebranych pojawili się przedstawiciele Kukiz’15, partii Wolność (KORWIN), a także osoby niezrzeszone, także spoza Gorzowa.

Katowice

W sobotę 8 października Ruch Narodowy Górny Śląsk, Młodzież Wszechpolska – Katowice oraz Młodzież Wszechpolska – Zagłębie Dąbrowskie zorganizowali w Katowicach pierwszą w Polsce organizowaną przez środowiska narodowe pikietę pod hasłem STOP CETA i TTIP. Protest miał na celu nagłośnienie problemu tych międzynarodowych umów handlowych. Szczególnie zwrócono uwagę na kwestie rolnictwa. My, działacze ze Śląska pamiętamy o pomocy, którą otrzymali górnicy w czasie protestów od polskich rolników. Naszym obowiązkiem jest teraz stanąć w obronie polskiego rolnictwa. Na pakiecie pojawiły się również banery #stopCeta #stop Ttip. Zgromadzenie liczyło kilkadziesiąt osób. W czasie pikiety głos zabrali działacze środowisk narodowych z całego Śląska, m.in. Jacek Lanuszny, prezes struktur Ruchu Narodowego na Górnym Śląsku, Adam Kurpas, Paweł Mazur oraz działacze Okręgu Śląskiego Młodzieży Wszechpolskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody część osób zatrzymywała się i słuchała przemówień prelegentów, którzy przedstawiali jak działają CETA, TTIP oraz nakreślali możliwe problemy związane z wprowadzeniem tych umów. Warto podkreślić, iż działacze Ruchu Narodowego już kilka miesięcy temu nagłaśniali temat CETA i TTIP, a przygotowania do pikiety (m.in. nagłaśnianie) poczyniliśmy na kilka tygodni przed medialnym zainteresowaniem dot. ustawy antyaborcyjnej. W sejmie kol. Robert Winnicki zainicjował stworzenie podkomisji ds. TTIP.

Kraków

Niedzielne popołudnie, ul. Basztowa. Kraków. Mimo niesprzyjającej aury i innych okoliczności – Młodzież Wszechpolska Kraków i Tarnów, wraz z Małopolskimi Patriotami i Trzecią Drogą oraz pozostałymi zgromadzonymi wyraziła swój sprzeciw wobec umów CETA i TTIP. Smuci, że umowy te nie przeszkadzają ani obrońcom demokracji z KOD, ani też poczynania rządu nie budzą sprzeciwu wyborców PiS.Niedzielnego popołudnia w Krakowie pokazaliśmy, że PiS i PO – jedno zło. Jakże tragicznym będzie los naszego Narodu, jeżeli nie wyrwiemy się z tej zakłamanej wizji, że albo PiS – albo PO. I nic poza tym.

Lublin

W niedzielę 16 października 2016 r. na Placu Łokietka o godzinie 15.30 odbyła się manifestacja pod hasłem „STOP CETA I TTIP” zorganizowana przez lubelskie Koło Młodzieży Wszechpolskiej i Brygadę Lubelską ONR. Podczas pikiety można było usłyszeć głosy sprzeciwu wobec kontrowersyjnych umów. Na zgromadzeniu zabierali głos działacze MW: kol. Maciej oraz kol. Marcin, a także kol. Paweł – przedstawiciel ONR. Wsród uczestników pikiety rozdawano także ulotki informujące o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą CETA i TTIP. Właściwą część pikiety poprzedziła krótka konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy lokalnych mediów, w której kol. Bartosz (MW) oraz kol. Karol (ONR) uzasadnili potrzebę protestu i wskazali niebezpieczeństwa, na jakie zostanie narażony nasz kraj przez ratyfikację tych umów.

Nowy Sącz

W ostatnią sobotę, tj. 15.10., protesty przeciw CETA i TTIP odbyły się również w Nowym Sączu.  Nas tam również nie mogło zabraknąć! Akcję przeciwko podpisaniu umowy CETA zorganizowała między innymi Sądecka Kooperatywa Spożywcza.

Opole

Dnia 16 października 2016 działacze naszego okręgu z pomocą Ruchu Narodowego Opole zorganizowali protest przeciwko umowie CETA. Pomimo niesprzyjającej aury na placu zebrali się mieszkańców Opola, którzy jasno chcieli powiedzieć że nie ma zgody społeczeństwa na wprowadzenie umowy handlowej między Unia Europejska a Kanadą. Protestujący podkreślali iż ww. umowa doprowadzi do szybkiego upadku polskiego rolnictwa, które może nie dać rady w starciu z tanią żywnością GMO pochodzącą z ultra ekspansywnych farm Kanady popieranych przez ogromne koncerny spożywcze.

Radom

Od godziny 15.00 na ul. Żeromskiego i na pl. Jagiellońskim rozdawaliśmy ulotki informujące o zagrożeniach jakie niesie za sobą podpisanie umowy CETA. Po 16:00 zgromadziliśmy się na fontannach i rozpoczęliśmy manifestację. Nasz działacz mówił: “Jestem młody, całe życie przede mną. Nie chcę go spędzić w niewoli pieniądza i wielkich korporacji. Nie chcę pracować za marne pieniądze, żeby maksymalizować zysk tych na górze. Nie chcę tych marnych pieniędzy wydawać na marnej jakości jedzenie modyfikowane genetycznie. Nie chcę świata, gdzie kody genetyczne zwierząt i roślin należeć będą do prywatnych firm. […] Słyszeliście o Monsanto? Ta korporacja patentuje kody genetyczne zwierząt np. świń i roślin np. kukurydzy od lat. Własność całej ludzkości staje się własnością wąskiego grona ludzi. To jest chore! 1% populacji trzyma w swoich chciwych łapskach 95% światowego kapitału. A CETA nie tylko ucementuje ten układ, ale jeszcze go pogłębi, zdecydowanie na naszą niekorzyść.”

 

Rzeszów

Manifestację w Rzeszowie zorganizowała Młodzież Wszechpolska wraz z Obozem Narodowo-Radykalnym. Podczas przemówień padły hasła uderzające w antynarodowy charakter umowy CETA. Zwrócono uwagę na haniebną ingerencję obcych państw w interes narodowy Polski. Słowa krytyki padły wobec rządu. Nieznany jest los polskich rolników, którzy mogą stracić pracę oraz konsumentów, którzy mogą zachorować przez spożywanie produktów GMO. Podczas pikiety podkreślono ideę solidaryzmu narodowego. Wzięło w niej udział ok. 80 osób.

Tczew

W piątek w Tczewie odbył się happening przeciwko CETA i TTIP. Nasi działacze wcielili się w rolę ,, Wujka Sama” i ministra Morawieckiego aby pokazać nasz stosunek do tej umowy.

Wrocław

W sobotę wrocławscy Wszechpolacy wraz z Obozem Narodowo-Radykanym zorganizowali pikietę przeciwko CETA i TTIP. Część merytoryczną zapewnił kolega Miłosz z wrocławskiego koła MW, przedstawiciele ONR-u, oraz pełnomocnik Ruchu Narodowego na Dolnym Śląsku. Całość trwała pół godziny, podczas której zostały przybliżone założenia ww. umów i ich antynarodowy charakter. Dodatkowo przedsięwzięcie ożywione okrzykami promującymi polską suwerenność gospodarczą. Na manifestacji było obecnych około60-ciu osób. Pojawili się także przedstawiciele klubu poselskiego KUKIZ ’15.

Zielona Góra

W niedzielne popołudnie 16 października o godz. 14:00 rozpoczęła się pikieta pod hasłem stop CETA organizowana przez zielonogórskie koło Młodzieży Wszechpolskiej.  Na wydarzeniu zebrało się ponad 30 osób. Głos zabrał kol. Marcin Osowski, sekretarz MW Zielona Góra, Beata Pachnik-Łodzińska ze Stowarzyszenia Lubuszanie dla Rzeczpospolitej a także Olimpia Tomczyk-Iwko. Wszyscy z przemawiających mówili o zagrożeniach związanych z ratyfikacją umowy CETA, niekorzystnych dla naszej gospodarki, rolników a także zwykłych konsumentów. Na koniec głos zabrał kol. Krystian Pacholik prezes okręgu lubuskiego MW który zaznaczył że Wszechpolacy kierując się interesem i solidaryzmem narodowym odrzucają globalistyczne umowy zgubne dla naszego Narodu.

 

Check Also

Kampania Społeczna -Kocham Polskę 2020

14 lutego kiedy wspominamy postać św. Walentego i tradycyjnie już obchodzimy święto zakochanych, jako Młodzież …