Home / Podkarpackie / Wszechpolacy na obchodach rocznicy rozstrzelania więźniów obozu NKWD w lesie turzańskim

Wszechpolacy na obchodach rocznicy rozstrzelania więźniów obozu NKWD w lesie turzańskim

Wczoraj (tj. 19.10.2016) w lesie turzańskim koło Sokołowa Małopolskiego odbyły się uroczystości upamiętniające więźniów obozu NKWD z Trzebuski zamordowanych 1944r. przez Sowietów. Obecna była tam liczna delegacja okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej. 

sokolow1

Poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy Św. polowej odprawionej przez bp ordynariusza diecezji rzeszowskiej Jana Wątrobę złożyliśmy hołd wszystkim, których ciała pochłonęły bezimienne mogiły turzańskiego lasu. Po złożeniu kwiatów pod grobem siedemnastu ofiar zbrodni i zakończeniu oficjalnych uroczystości, korzystając po raz kolejny z uprzejmości Pana Piotra Ożoga, wysłuchaliśmy jego krótkiego wykładu na temat funkcjonowania obozu w Trzebusce i dokonanego w Turzy mordu.

Poza działaczami sokołowskiego koła MW w uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele MW z Kolbuszowej, Łańcuta, Jarosławia, Brzozowa, Tarnobrzega i Mielca oraz kol. Krzysztof Bosak, za co serdecznie dziękujemy.

Sowieci próbowali za wszelką cenę pozbawić więźniów obozu godności człowieka przetrzymując ich w przerażających, obozowych warunkach a następnie mordując strzałem w tył głowy lub podrzynając gardło i zakopując w zamaskowanych leśnych dołach. Staraniem wielu osób z okolic Sokołowa, dziś, po tylu latach milczenia, możemy przyjść na miejsce mordu, zapalić znicz i odmówić modlitwę za dusze wszystkich, których ostatnim punktem życia był turzański las. Ich życie i poświęcenie zasługuje na naszą pamięć zawsze, nie tylko raz do roku w rocznicę zbrodni. Dlatego naszym zadaniem jest pielęgnowanie pamięci Małego Katynia Ziemi Sokołowskiej w sercach kolejnych pokoleń Polaków.

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …