Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Tomaszów Mazowiecki: Spotkanie z Polakami z Ukrainy
Home / Łódzkie / Tomaszów Mazowiecki: Spotkanie z Polakami z Ukrainy

Tomaszów Mazowiecki: Spotkanie z Polakami z Ukrainy

25 sierpnia tomaszowscy działacze oraz sympatycy Młodzieży Wszechpolskiej spotkali się z przedstawicielami Towarzystwa Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk), na czele z prezesem – panią Wandą Ridosz. którzy przebywają wraz z grupą dzieci w Tomaszowie Mazowieckim.

14079784_1119418574789837_1369893991090693750_n

Niegdyś w Stanisławowie – mieście tak licznie zamieszkiwanym przez Polaków – mieli oni znaczny wpływ na lokalną społeczność i jej kulturę. Po latach niezliczonych zabiegów wynarodowiających, liczbę Polaków żyjących w tym mieście szacuje się na kilkaset, a samo Towarzystwo liczy sto kilkadziesiąt osób. Mimo dużego wkładu pracy osób działających w ramach stowarzyszenia, polskość ma się tam coraz słabiej. Młodzież polska, posiadająca świadomość narodową, wyjeżdża do macierzy na studia, a coraz to młodsze pokolenia słabiej poczuwają się do swojego pochodzenia – tym bardziej, że często jedno z ich rodziców jest Ukraińcem bądź Ukrainką. Niestety, często nawet Polacy „z dziada pradziada” nie zawsze przekazują swoim dzieciom oraz wnukom polskie tradycje oraz wartości, przez co te coraz częściej asymilują się z Ukrainą. By zapobiegać takim przypadkom, Towarzystwo Kultury Polskiej, dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, wysłało grupę dzieci członków Towarzystwa na 10-dniowe wakacje, podczas których zwiedzały one okoliczne zabytki, poznawały lepiej polską kulturę oraz doskonaliły język polski, którego uczą się na co dzień.

Takie przedsięwzięcia bez wątpienia są potrzebne. Jednakże bez większego wsparcia ze strony polskiego rządu, ambasady i miejscowych konsulatów oraz ich realnego zaangażowania w los rodaków zagranicą, poczucie polskości będzie tam coraz bardziej zanikało. W sytuacji kiedy Ukraińcy nie mający żadnych powiązań z Polską mogą bez problemu kupić Kartę Polaka i korzystać z przywilejów, jakie im ona daje; Polacy, którzy nie chcą opuszczać swoich rodzinnych ziem są pozostawieni sami sobie, a towarzystwom krzewiącym polskie wartości często brakuje środków na działalność.

Tomaszowscy wszechpolacy mają nadzieję, że ten – mimo iż krótki – pobyt w Ojczyźnie, a także upominki, które przekazali dzieciom (pakiet vlepek patriotyczno-tożsamościowych) oraz Towarzystwu (kilkanaście polskich flag oraz kalendarz „Kocham Polskę”) pomogą rodakom na obczyźnie w utrzymywaniu świadomości narodowej oraz poczucia dumy z bycia Polką i Polakiem. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej wyrazili także chęć utrzymania kontaktu ze stowarzyszeniem oraz zapewnili o okazaniu wsparcia w dalszej działalności Towarzystwa. Ponadto składają podziękowania Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, który przyczynił się do zorganizowania spotkania pomiędzy nimi a członkami Towarzystwa Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego w Stanisławowie.

14080085_1119418508123177_7979121864954785015_n

14100359_1119418514789843_35476728073568640_n

Check Also

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca obchodziliśmy – również w Łodzi – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia …