Home / Mazowieckie / Płock: Odsłonięcie pomnika Stefana Bronarskiego ps. ,,Liść” oraz Panteonu Żołnierzy Wyklętych Mazowsza

Płock: Odsłonięcie pomnika Stefana Bronarskiego ps. ,,Liść” oraz Panteonu Żołnierzy Wyklętych Mazowsza

W sobotę 17 września aktywiści koła Młodzieży Wszechpolskiej w Płocku wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Stefana Bronarskiego ps. ,,Liść” oraz Panteonu Żołnierzy Wyklętych Mazowsza, które miały miejsce na cmentarzu zabytkowym.

plock3

 Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w płockiej katedrze, spod której uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz przy ulicy Kobylińskiego. Tam, po odsłonięciu monumentu i wysłuchaniu okolicznych wystąpień, złożono kwiaty, co uczyniła także delegacja Wszechpolaków. Na koniec odczytano Apel Poległych.

Pomnik udało się zbudować dzięki ostatniej kweście w ramach akcji Ratujmy Płockie Powązki. W listopadzie ubiegłego roku zbierano pieniądze na renowację grobu, w którym spoczywają rodzice zamordowanego w 1951 r. przez UB Stefana “Liścia” Bronarskiego – Teodor Antoni i Helena – oraz jego siostra Jadwiga. Inicjatywa wyszła od Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Starówka Płocka wspólnie z GW. Udało się również zebrać środki na pomnik i tablicę upamiętniające samego “Liścia” i innych żołnierzy opozycji antykomunistycznej, pomordowanych i zabitych przez SB.

foto: plockwsieci.pl

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …