Home / Małopolskie / Kraków: Dni pamięci działaczy narodowych zamordowanych przez Gestapo

Kraków: Dni pamięci działaczy narodowych zamordowanych przez Gestapo

W piątek i sobotę (9-10.09) w Krakowie odbyły się obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo, które zostały w tym roku poświęcone pomordowanym działaczom narodowym. Na wydarzeniu tym nie zabrakło delegacji MW Kraków, która na Mszy Św. i apelu poległych pojawiła się wraz ze sztandarem organizacji.
Na koniec apelu została złożona wiązanka kwiatów pod tablicą poświęconą pomordowanym.

krakow2

Po apelu odbyła się gra miejska “Krajewski” (był to żołnierz N.O.W z Krakowa), w której animowaniu brali także udział nasi działacze. Równolegle do niej w budynku Muzeum Historycznym Miasta Krakowa miała miejsce konferencja naukowa pt. “Obóz narodowy w czasie II wojny światowej – między prawdą a mitem.” Po niej nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej poświęconej pt. Krakowscy narodowcy 1939–1945 na pl. Inwalidów.

Natomiast w drugim dniu obchodów odbyło się zwiedzanie byłych cel urzędu Gestapo oraz wykład pt. Adam Stabrawa – wzór żołnierza i konspiratora wygłoszony przez dra Golika z IPNu, który był przeprowadzony opowiadaniem pani Marii Kamykowskiej o jej ojcu – Władysławie Gałce (powstaniec, żołnierz AK).

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …