Home / Mazowieckie / Żyrardów: II Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej

Żyrardów: II Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej

Dnia 15 sierpnia po godzinie 17:00 ruszył z pl. Jana Pawła II w Żyrardowie II Marsz Zwycięstwa Rzeczypospolitej, organizowany przez lokalne koło Młodzieży Wszechpolskiej w rocznicę zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej.

??????????????

Marsz miał na celu upamiętnić wygraną naszego Państwa i Narodu w tejże bitwie, jak i całej wojnie polsko-bolszewickiej, a także zamanifestować możliwość przewodzenia przez Polskę obronie cywilizacji europejskiej, co kryło się pod hasłem marszu “Polska przedmurzem chrześcijaństwa”, nawiązującym również do ponownej – jak przy bitwie pod Wiedniem – konieczności obrony Europy przed islamem, ale i obrony jej w roku 1920 przed inną, równie wrogą cywilizacji europejskiej, ideologią komunistyczną.

Manifestacja, w której przeszło kilkadziesiąt osób, rozpoczęła się od przemówienia przewodniczącego zgromadzenia, prezesa koła żyrardowskiego i sekretarza okręgu mazowieckiego Młodzieży Wszechpolskiej kol. Kacpra Kociszewskiego, który w swojej wypowiedzi podkreślił wielkość pokolenia Polaków broniących Polski w roku 1920, jak i wybitność pokolenia ich synów i córek- tzw. pokolenia Kolumbów. Podkreślił również, że Państwo Polskie powinno być, razem z innymi państwami regionu, awangardą wartości cywilizacji łacińskiej i że tylko od nas może przyjść odrodzenie dla zgniłej Europy Zachodniej, co ochroni ją przed radykalnym islamem. Następnie ruszył przemarsz ulicami Żyrardowa, na którego czele maszerowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

W trakcie marszu padały hasła patriotyczne, narodowe, katolickie i antybolszewickie, a także były przerywniki muzyczne. Marsz zakończył się pod pomnikiem ofiar wojny 1919-1920 na żyrardowskim cmentarzu, a przy warcie rekonstruktorów złożone zostały kwiaty w imieniu żyrardowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Następnie głos zabrali wiceprezes okręgu mazowieckiego i członek Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej kol. Mateusz Pławski, który podkreślił że przed Polską stoją duże wyzwania i nie może zatracić swojego etnicznego i chrześcijańskiego charakteru tak jak Zachodnia Europa oraz były skarbnik Zarządu Głównego i były wieloletni prezes żyrardowskiej Młodzieży Wszechpolskiej kol. Robert Rutkowski, który opowiedział w jaki sposób być patriotą dnia codziennego. Zgromadzenie zakończyła modlitwa “Pod Twoją Obronę” i odśpiewanie hymnu narodowego. Po manifestacji będące gościnnie koła warszawskie i szydłowieckie udały się na wspólną z kołem żyrardowskim wszechpolską integrację.

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …