Home / Mazowieckie / Mazowsze: Wszechpolski wyjazd na wieś

Mazowsze: Wszechpolski wyjazd na wieś

Dla wielu wieś kojarzy się z sielanką, spokojnym życiem pośród natury, z dala od zgiełku i szybkiego życia. To pola, lasy, łąki, dzikie zwierzęta, gospodarstwa rolne i czyste powietrze. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo pracy ma do wykonania rolnik, który np. zajmuje się produkcją mleka.
20160821_161523

Aby przybliżyć codzienne życie w gospodarstwie, działacze z warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej wybrali się do miejscowości Wincentowo (powiat wyszkowski), gdzie produkcję mleka prowadzą rodzice kolegi Mateusza Marzocha, prezesa Koła MW Warszawa-Północ. Przez trzy dni, od 19 do 21 sierpnia, szóstka działaczy pracowała oraz przyglądała się pracy, jaką wykonuje się przy ok. 70-ciu sztukach bydła mlecznego.

Całość na dobre rozpoczęła się w sobotę pobudką o godzinie 6:00 – czas udoju. 40 krów doi się około godziny dzięki nowoczesnej dojarce i dobrze zorganizowanej pracy. W tym czasie działacze mogli obserwować, jak przebiega ten proces, ale także samodzielnie wykazali się pracą podczas odciągania śmietany z mleka, z którego wieczorem ubili masło. Po śniadaniu Wszechpolacy udali się, aby pomóc podczas wrzucania drewna do szopy, a następnie podczas rozładunku zboża. Słońce tego dnia nas nie oszczędzało, więc praca nie szła tak łatwo. Popołudniu działacze obserwowali zbiórkę trawy w tzw. bele, a wieczorem wszyscy udali się na ognisko, gdzie dzielili się wrażeniami z całego dnia. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że praca na wsi wymaga wielkiego wysiłku, a szczególnie poświęcenia. Rolnik, w odróżnieniu od innych zawodów, nie za bardzo może pozwolić sobie na urlop czy na „chorobowe”, jego praca trwa 24 godziny na dobę przez cały rok.

W niedzielę działacze udali się na mszę św. do kościoła parafialnego p.w. św. Anny w Lubielu Nowym, gdzie miały miejsce dożynki parafialne. Dzięki temu poznali oni również tradycję związaną z zakończeniem żniw. Z kościoła do gospodarstwa wszyscy wrócili spacerem, podziwiając okoliczny rolniczy krajobraz.

Nieco zmęczeni poprzednim dniem Wszechpolacy opuścili Wincentowo i udali się z powrotem do Warszawy. Za rok powtórka wyjazdu i wszyscy nie mogą się doczekać!

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …