Home / Pomorskie / Wszechpolacy na pogrzebie ,, Inki” i ,, Zagończyka”

Wszechpolacy na pogrzebie ,, Inki” i ,, Zagończyka”

28 sierpnia nasi działacze wzięli udział w państwowym pogrzebie ,, Inki” i ,, Zagończyka” bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy zostali rozstrzelani w gdańskim więzieniu za swoją nieugiętą postawę.

Uroczystości miały miejsce w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przed mszą odczytano decyzję o pośmiertnym awansowaniu ,, Inki” do stopnia podporucznika ,, Zagończyk” natomiast został uhoronowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i awansowany do stopnia podpułkownika. Na placu przed bazyliką zebrały się tłumy. Nie zabrakło również delegacji Wszechpolaków z całej Polski. Działacze pomorskiej MW poprzedzili pogrzeb akcją promocyjną, która miała miejsce w piątek pod gdańskim więzieniem, w którym rozstrzelani zostali ,, Inka” i ,,Zagończyk”. Wszechpolacy rozdawali ulotki i materiały informacyjne uświadamiające mieszkańców Gdańska o życorysie tych wybitnych postaci.

Po uroczystościach w bazylice ulicami Gdańska przeszedł kondukt żałobny zmierzający do Cmentarza Garnizonowego, gdzie zostali pochowani. Kondukt przerodził się w  ogromną manifestację polskości, a Gdańsk przez moment tonął w biało-czerwonych barwach. Pogrzeb ,, Inki” i ,, Zagończyka” to wydarzenie przełome, bowiem wkońcu, po 27 latach rzekomej ,,wolności” bohaterowie podziemia antykomunistycznego doczekali się godnego pochówku.

 

Check Also

Tczew: Wszechpolacy upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Tczewie lokalni Wszechpolacy upamiętnili powstańców warszawskich. Na zorganizowanych przez tczewskich Wszechpolaków obchodach …