Home / Podkarpackie / Lubaczów: Spotkanie z kpt. Kopfem

Lubaczów: Spotkanie z kpt. Kopfem

W czwartek 4 sierpnia grupa lubaczowskich Wszechpolaków spotkała się w Horyńcu-Zdroju z kombatantem kpt. Konstantym Kopfem – żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Działacze zostali miło przywitani oraz tradycyjnie ugoszczeni.

Kopf Relacja 589

Kapitan opowiedział o swoich dokonaniach począwszy od swojej drogi edukacji. Aktywiści pobliskiego koła MW najbardziej zaciekawieni byli tematem działalności kapitana na ziemi lubaczowskiej i o walkach, które na tych terenach toczono. Szczególnie historia uratowania „Skiby”, jednego z miejscowych dowódców po poranieniu kulą na wylot, którego przez większość drogi od toczonych walk w okolicach Dachnowa do szpitala nosił sam. Za ten czyn został później odznaczony Krzyżem Walecznych. Lokalni narodowcy dowiedzieli się również o ówczesnej sytuacji Stronnictwa Narodowego w powiecie.

Po żywej nauce historii Konstanty Kopf przypomniał przedstawicielom koła MW Lubaczów, ważniejsze nauki Romana Dmowskiego. Zaznaczał, że dla dobro narodu musimy dbać już od najmniejszej jego jednostki – rodziny. Zachęcał także, aby w przyszłości zorganizowali z nim spotkanie w większym gronie, gdy znów będzie dane mu się pojawić w Horyńcu. Wręczył także ostatni numer biuletynu informacyjnego ZŻ NSZ Okręg Małopolski „Nasz czyn”. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zaś, za chęć spotkania się z nimi wręczyli mu drobny upominek. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem i pożegnaniem z kapitanem.

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …