Home / Pomorskie / Gdańsk: Konferencja prasowa ws. pomówień Komitetu Obrony Demokracji (KOD)

Gdańsk: Konferencja prasowa ws. pomówień Komitetu Obrony Demokracji (KOD)

Gdańsk, 30 VIII AD 2016

     W związku z informacjami prasowymi, które ukazały się m.in. w “Dzienniku Bałtyckim” czy “Newsweeku” o tym, że działacze Młodzieży Wszechpolskiej napadli na przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji pod Bazyliką Mariacką w Gdańsku, 28 sierpnia 2016 roku, chcemy przedstawić opinii publicznej stanowisko stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska.

     Grupa Komitetu Obrony Demokracji w trakcie Mszy Świętej za dusze ś.p. Danuty Siedzikówny i ś.p. Feliksa Selmanowicza stała tuż obok członków Młodzieży Wszechpolskiej przez około godzinę i ani ze strony Wszechpolaków, ani ze strony innych uczestników uroczystości, nie spotkała ich jakakolwiek agresja. Sytuacja zmieniła się w momencie pojawienia się w trakcie nabożeństwa Mateusza Kijowskiego, którego prowokacyjne zachowanie względem tłumu, a w szczególności kibiców, spotkało się z natychmiastową reakcją słowną uczestników Mszy Świętej.

    Pomimo że uważamy obecność członków KOD-u, a szczególnie Mateusza Kijowskiego – człowieka sympatyzującego z ludźmi, którzy Żołnierzy Wyklętych uważają za bandytów – za co najmniej niespodziewaną i niepotrzebną, to, mając na uwadze podniosłość uroczystości oraz jej masowy charakter, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zignorowali obecność grupy KOD-u, co potwierdzi każde nagranie z tamtych zdarzeń – wszechpolaków bardzo łatwo na nich rozpoznać, gdyż z uwagi na powagę i rangę wydarzeń wszyscy ubrani byli w sposób odświętny, a w ich klapach marynarek dostrzec można było wpinki ze Szczerbcem.

   Nieprawdą jest więc, że działacze Młodzieży Wszechpolskiej zaatakowali zwolenników KOD-u. Pragniemy także poinformować, że po niedzielnych uroczystościach nie wystosowano żadnych zarzutów wobec jakiegokolwiek działacza Młodzieży Wszechpolskiej.

    W związku z nieprawdziwymi informacjami, które za pomocą mediów rozprowadza Radomir Szumełda – Przewodniczący Zarządu Regionalnego KOD, naruszając tym samy dobre imię Stowarzyszenia o prawie stuletniej tradycji, Młodzież Wszechpolska po konsultacji ze swoimi prawnikami podejmie stosowne kroki prawne mające na celu oczyszczenie wszechpolaków z pomówień tworzonych przez Radomira Szumełdę.

Bartosz Berk – Prezes Zarządu Głównego MW
Michał Białek – Prezes Okręgu Pomorskiego MW

Check Also

Tczew: Wszechpolacy upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Tczewie lokalni Wszechpolacy upamiętnili powstańców warszawskich. Na zorganizowanych przez tczewskich Wszechpolaków obchodach …