Home / Podkarpackie / Dębica: Obóz Letni MW Podkarpacie

Dębica: Obóz Letni MW Podkarpacie

W miniony weekend (26 – 28.08) w Dębicy odbył się Obóz Letni Okręgu Podkarpackiego MW. Działacze mieli wykorzystać ten czas na prelekcje, szkolenia, rekreację oraz integrację wśród działaczy z całego województwa.

MWORG005

W pierwszym dniu, po zakwaterowaniu swój referat wygłosił prezes okręgu – Mateusz Lewicki. Następnie odbyły się luźniejsze dyskusje przy ognisku. Był to również czas, aby aktywiści mogli się lepiej poznać.

MWORG003

Sobotę rozpoczął poranny apel. Podczas niego została odmówiona modlitwa oraz odśpiewany Hymn Młodych. Tego dnia też został zorganizowany kurs pierwszej pomocy oraz sportowa rywalizacja w zawodach kajakarskich czy też turnieju piłki siatkowej, w której pierwsze miejsce zajęli gospodarze – koło w Dębicy. W wolnych chwilach działacze zażywali wodnych kąpieli, by uciec od żaru lejącego się z nieba.

MWORG004

MWORG007

MWORG008

MWORG006

MWORG009

MWORG014

Popołudniu zaś odbyło się spotkanie z Bohaterem Ziemi Dębickiej, uczestnikiem walk na Kałużówce mjr. Zbigniewem Lazarowiczem „Bratkiem”, synem słynnego „Klamry”. Zebranie to odbyło się dzięki pomocy historyka Macieja Małozięcia – wiceprezesa tarnowskiego Okręgu AK, a uczestniczyli w nim również żona i syn „Bratka”. Działacze Organizacji Narodowej dostali audiobooki “Klamra – mój ojciec”, oraz broszury historyczne wydane przez Pana Zbigniewa Lazarowicza. Oni sami zaś podarowali bohatera skromnym upominkiem w postaci patriotycznej koszulki oraz kolażu z podpisami uczestników obozu. Spotkanie zakończono głośnym okrzykiem „Cześć i Chwała Bohaterom!” na cześć Bohatera z Dębicy.

MWORG010

MWORG011

MWORG012

MWORG013

Dzień zakończono pokazem zabawy z ogniem w wykonaniu jednego z członków lokalnego koła.

MWORG015

MWORG016

Niedziela tak samo jak dzień poprzedni była rozpoczęta apelem. Po nim grupa obozowa udała się na Rynek w Dębicy pod obelisk poświęcony zamordowanym w publicznej egzekucji żołnierzom NSZ. Stamtąd przeszedł pieszy marsz w stronę Kałużówki, w celu uczestnictwa w uroczystościach związanych z rocznicą bitwy, jaka rozegrała się tam 72 lata temu. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. której przewodniczył ks. Jan Michalik, emerytowany proboszcz i rezydent parafii w Podgrodziu. Po Eucharystii głos zabrał weteran AK, mjr. Zbigniew Lazarowicz, który gościł na obozie. Po jego przemówieniu, określanym przez postronnych jako wzruszające, było słychać okrzyki, kolejno „Cześć i Chwała Bohaterom!”, a następnie rozległo się gromkie „Sto lat”.

MWORG033

MWORG017

MWORG018

MWORG019

MWORG034

MWORG020

MWORG021

MWORG023

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości, na polanie odbywały się rozmowy z weteranami AK, uczestnikami bitwy z 1944 roku. Wszechpolacy mieli okazję wysłuchać m. in. opowiadań obrońcy Grodna kpt. Jerzego Krusenterna. Przy jego obecności także, przed pomnikiem upamiętniającym bitwę odbyło się zaprzysiężenie nowych działaczy.

MWORG028

MWORG029

MWORG026

MWORG030

„Po raz kolejny przeżyliśmy niezapomniane chwile z Bohaterami, których stawiamy sobie za wzór w naszym codziennym życiu. Pragniemy być tym przysłowiowym plonem, który wydało zasiane przez Nich przed ponad 70 laty ziarno.”

MWORG027

Check Also

Nowy Sącz szyje maseczki

W imieniu Młodzieży Wszechpolskiej Nowy Sącz prowadzimy akcję #dlabiałychbohaterów. Będziemy szyć maseczki, które trafią do …