Home / Świętokrzyskie / Rajd po Górach Świętokrzyskich

Rajd po Górach Świętokrzyskich

W dniach 23-24 lipca bieżącego roku kilku działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wybrało się na pieszą wędrówkę po Górach Świętokrzyskich. Trasa wiodła po najwyższym paśmie tego masywu górskiego, ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Organizatorem rajdu był okręg świętokrzyski MW. 

2

W sobotni poranek 7 osobowa grupa spod klasztoru w Świętej Katarzynie wyruszyła na liczącą 18 kilometrów wyprawę. Po wejściu na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczestnicy skierowali swe kroki ku najwyższemu szczytowi Gór Świętokrzyskich, czyli liczącej 612 m.n.p.m Łysicy. Następnie czerwonym szlakiem ruszyli ku wzgórzu Świętego Krzyża. Lwia część trasy prowadziła przez teren Puszczy Jodłowej znajdujący się w ŚPN, dzięki której można było schronić się przed letnim skwarem.

Następnie z przełęczy świętego Mikołaja skierowano się ku malowniczym miejscowościom Kakonina, Huty Podłysicy i Huty Szklanej, by pod wejściem na wzgórze Świętego Krzyża zatrzymać się przy Pomniku Katyńskim. Po której modlitwie i chwili zadumy poświęconym pomordowanym na wschodzie Polakom wyruszono ku klasztorowi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Nim jednak wyprawa do niego dotarła, zahaczyła o platformę widokową ze stoku gołoborzy, z której to rozciągał się niesamowity widok na północno-wschodnią część województwa świętokrzyskiego. Po dotarciu do klasztoru i której modlitwie w Bazylice Mniejszej udano się na zwiedzanie klasztoru oraz odwiedzenie szczątków Kniazia Jaremy Wiśniowieckiego. Niestety wyprawa dotarła zbyt późno i katakumby już były zamknięte dla zwiedzających.

Ostatnim etapem wędrówki było zejście z Świętego Krzyża do Nowej Słupi, w której to schronisku czekał na uczestników nocleg. Nim jednak udano się na spoczynek zorganizowane zostało ognisko, a na nim tradycyjne kiełbaski oraz referat, który wygłosił pełniący obowiązki prezesa okręgu świętokrzyskiego – kol. Piotr Baliński. Po referacie nastąpiła dalsza integracja.

Drugiego dnia z samego rana udano się na Mszę Świętą do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi, a następnie po pożegnaniu i rozdzieleniu się uczestników jedna ich część udała się do Chęcin by zobaczyć zamek oraz zwiedzić miasto. Na tym zakończyli swoją weekendową wyprawę w malowniczych świętokrzyskich stronach.

Check Also

Skarżysko-Kamienna: 77 rocznica masowego mordu na Polakach

W niedzielę, 12 lutego działacze Młodzieży Wszechpolskiej ze Starachowic wzięli udział w uroczystościach 77. rocznicy …