Home / Podkarpackie / Przemyśl: Kontra antybanderowska

Przemyśl: Kontra antybanderowska

26 czerwca w Przemyślu miał miejsce kolejny marsz Ukraińców, którzy organizowali go z okazji kolejnej rocznicy podpisania paktu Piłsudski – Petlura. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Okręgu Podkarpackiego wzięli udział wydarzeniu, by wyrazić swój sprzeciw wobec promocji i gloryfikacji symboliki OUN-UPA, która, jak twierdzą, pod płaszczykiem marszu przyjaźni polsko – ukraińskiej jest notorycznie eksponowana przez uczestników.

6ORG

8ORG

Podczas przemarszu, gdzie jego początek był pod Archikatedrą greko-katolicką doszło do kilku incydentów ze strony Ukraińców, którzy widząc koszulki polskich narodowców zaczęli krzyczeć: „ jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi…” , czy „herojom slawa”. Przy ul. Słowackiego organizowana była równolegle manifestacja sprzeciwu wobec marszu Ukraińców, gdzie doszło do wielu przepychanek, w tym ataku na nasz transparent. Przemarsz obfitował w utarczki słowne ze strony Ukraińców, którzy nie rozumieli, że ich celem nie jest wrogość wobec ich samych, lecz sprzeciw wobec promocji jakichkolwiek symboli OUN-UPA. W pochodzie mieli okazję spokojnie i rzeczowo rozmawiać z kilkoma uczestnikami, którzy nie byli wobec nich wrogo nastawieni. Marsz zakończył się na cmentarzu żołnierzy ukraińskich, gdzie są pochowani Ukraińcy walczący w latach 1918-1919 oraz przeniesieni z Birczy banderowcy z UPA.

4ORG

3ORG

Działacze MW podkreślają, że chcąc budować dobre, sąsiedzkie relacje z sąsiadami ze wschodu muszą być one oparte na prawdzie historycznej, a ta według nich jest jedna – OUN-UPA była organizacją zbrodniczą, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad stu tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaznaczają, że Ukraińcy mają w swojej historii bohaterów, których powinni czcić i być z nich dumni, takimi na pewno nie są ukraińscy szowiniści.

1ORG

2ORG

5ORG

7ORG

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …