Home / Podkarpackie / Krosno: Pieszy marsz śladami Kurierów Beskidzkich

Krosno: Pieszy marsz śladami Kurierów Beskidzkich

18 czerwca br. w Polanach k. Krosna odbył się Rajd Pamięci Kurierów Beskidzkich organizowany przez MW Krosno.

1

Trasa Kurierów Beskidzkich jest rekonstrukcją historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego, funkcjonującego w latach 1940-1945. Przez “zieloną granicę” w czasie II wojny światowej przeprawiali się nim uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, szli tym traktem ochotnicy pragnący dalej walczyć z bronią w ręku w polskich oddziałach zbrojnych formowanych na obczyźnie. W tych ryzykownych i trudnych, ale bardzo istotnych dla Polskiego Państwa Podziemnego akcjach, uczestniczyło wielu ofiarnych ludzi; kurierów, emisariuszy, przewodników oraz mieszkańców pogranicza, których domy i przygotowywane skrupulatnie kryjówki służyły jako punkty etapowe podejmowanych przedsięwzięć.

3

4

5

Uczestnicy rajdu przeszli trasę kilkunastu kilometrów, zdobywając szczyt Baranie (754 m. n.p.m.). Rajd zakończył się po słowackiej stronie Beskidu Niskiego.

2

Wspólna wędrówka zakończyła się ogniskiem na szczycie Beskidu Niskiego. W wydarzeniu brali udział działacze MW z Krosna, Jasła, Przemyśla, Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Kolbuszowej.

6

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …