Home / Małopolskie / Wadowice: Młodzież Wszechpolska uczciła 76. rocznicę mordów w Katyniu

Wadowice: Młodzież Wszechpolska uczciła 76. rocznicę mordów w Katyniu

W niedzielę 10 kwietnia 2016 roku wadowicka Młodzież Wszechpolska zorganizowała obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Obchody miały miejsce na Placu Solidarności.

Wadowice5

Po złożeniu kwiatów, prezes wadowickiego koła wygłosił przemówienie, w którym uwzględniona została przede wszystkim pamięć o poległych. W dzisiejszych czasach priorytetem Młodzieży Wszechpolskiej jest dbałość o historię naszej Ojczyzny. W kwietniu 1940 roku z rąk NKWD poległa elita polskiego narodu. Związek Radziecki przyjął sobie za cel likwidację narodu polskiego poprzez mord na polskiej elicie. W Katyniu i w innych miejscowościach zamordowano ponad 20 tysięcy polskich oficerów, żołnierzy, policjantów, profesorów, duchownych i nauczycieli. Był to cios o którym Polacy nigdy nie zapomną.

Zbrodnia której dopuścił się Stalin była wyjątkowo okrutna. Strzał w tył głowy, ażeby było jak najmniej krwi. Przez lata Polski Ludowej pamięć o Katyniu była zatajana i zakłamywana. Próbowano zmienić wersję historii i winą za Katyń obarczyć Niemców. Wojująca propaganda Związku Radzieckiego próbowała zniszczyć w Polakach poczucie jedności narodowej. Nie udało im się to, ponieważ naród polski zawsze pamiętał o swoich bohaterach. Jesteśmy silnym narodem a pielęgnacja historii jest zadaniem, obok którego nie możemy przejść obojętnie. Jesteśmy zobligowani do tego, by przyszłe pokolenia pamiętały o ofiarach, jakimi bezsprzecznie byli polegli w Katyniu.

Serdecznie dziękujemy kolegom i koleżance z Suchej Beskidzkiej za obecność na wadowickim wydarzeniu.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …