Home / Mazowieckie / Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żyrardowie

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żyrardowie

Dnia 5 marca odbył się pierwszy w Żyrardowie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez żyrardowskie Młodzież Wszechpolską i Klub Gazety Polskiej.3c1d4426-0588-4ffd-9a60-fe3acf1d88b7

Marsz poprzedziła Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Karola Boromeusza o godz. 15, podczas której kazanie nt. Żołnierzy Wyklętych i bohaterstwa Polaków w trakcie i po II Wojnie Światowej wygłosił proboszcz parafii, ks. Stanisław Puchaczewski, dziękując przy tym za tak liczną obecność na tej specjalnej Mszy.

Manifestacja ruszyła spod kościoła o godz. 16 i zgromadziła kilkadziesiąt osób, w tym zastępcę prezydenta Żyrardowa Dariusza Kaczanowskiego i kilku radnych, z przewodniczącym rady miasta Marcinem Rosińskim i wiceprzewodniczącym Józefem Kapustą na czele. W jego trakcie wygłaszane były hasła upamiętniające Żołnierzy Wyklętych i formacje wojskowe do których należeli, a także jak zawsze hasła patriotyczne, antykomunistyczne i katolickie. W przerwie od wykrzykiwania haseł włączana była muzyka o tematyce Żołnierzy Wyklętych. Zgromadzenie zakończyło się o godz. 17, pod tablicą pamiątkową na byłym budynku Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Armii Krajowej 2. Tam złożone zostały kwiaty i zapalone znicze ku pamięci katowanych w tym budynku Polaków, w tym także Wyklętych. Następnie zostały wygłoszone przemówienia- w imieniu Klubu Gazety Polskiej Żyrardów wygłosił je Robert Świerzewski, natomiast w imieniu żyrardowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej jego prezes, a zarazem przewodniczący zgromadzenia Kacper Kociszewski. Po przemówieniach zgromadzeni wspólnie odmówili Modlitwę Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i odśpiewali hymn państwowy. Następne tego typu zgromadzenie odbędzie się już drugi raz 15 sierpnia, pod nazwą II Marsz Zwycięstwa Rzeczypospolitej.

Żyrard2

Żyrard1

Żyrad3

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …