Home / Lubuskie / Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze

1 marca 2016 roku, odbył się trzeci Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Patronaty honorowe objęli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Obszar Zachodni – Koło Zielona Góra.

zielona gora2

Marsz rozpoczął się o godzinie 17:00, Mszą św. w Kościele pw. Stanisława Kostki. Na Mszę przyszło wielu zielonogórzan, którzy wysłuchali niezwykle podniosłego kazania księdza proboszcza. Proboszcz poruszył w nim temat Żołnierzy Wyklętych, a przede wszystkim ich oddania wobec ojczyzny i narodu. Następnie, o godzinie 19:00, spod Pomnika Bohaterów, udano się pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Trasa marszu była taka sama jak sprzed roku – maszerujący przeszli więc przez główne ulice Zielonej Góry. Tradycyjnie, na zakończenie marszu, odbyły się przemówienia. Wypowiedział się kol. Wojciech Zawada, jako przedstawiciel kibiców Falubaz, sekretarz zielonogórskiego koła, kol. Radosław Bartman, który przeczytał specjalny list od kombatanta, skierowany do narodowców i mieszkańców Zielonej Góry. Z ramienia Młodzieży Wszechpolskiej zabrał głos prezes koła, kol. Krystian Pacholik.

Kolejnie nastąpiła część składania wiązanek, które złożyły delegacje m.in. Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej czy Stowarzyszenia Lubuszan dla RP. Marsz zgromadził ponad 500 osób, zaś nad całością czuwała świetnie zorganizowana Straż Marszu, dodatkowo wspomagała organizatorów również służba medyczna. Część oficjalną zakończyło odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego, po czym narodowcy i zaprzyjaźnione środowiska, udały się na koncert patriotyczny, który odbywał się w restauracji Pod Schodami.

zielona gora3

Młodzież Wszechpolska Zielona Góra

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …