Home / Małopolskie / KRAKÓW: Wszechpolacy na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

KRAKÓW: Wszechpolacy na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

W piątkowy wieczór 19. marca z krakowskiego Podgórza grupa 9 Wszechpolaków wyruszyła na Ekstremalną Drogę Krzyżową, szlakiem św. Krzysztofa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wymarsz poprzedziła Msza Święta w kościele pw. św. Józefa w Podgórzu. 

EDK_Krk

Niestety Msza Św. podczas której tłum, głównie młodych osób, szczelnie wypełnił kościół św. Józefa nie odbyła się bez rażących aberracji liturgicznych, tym bardziej przykre, że w obecności przybyłego specjalnie na tę Mszę nuncjusza apostolskiego doszło do tak wielu nadużyć liturgicznych.

Około godziny 22:00 wyruszyliśmy wzdłuż Wisły na zachód Krakowa. Droga do oddalonej o 42 kilometry Kalwarii Zebrzydowskiej wiodła przez malowniczy krajobraz. Pomimo braku zimy i stosunkowo dobrej pogody trasa nie należała do najłatwiejszych, pokonywanie rzeki, wędrówka po mokradłach, wspinanie się po błotnistym w górę stoku, intensywny, ale na szczęście krótkotrwały atak śniegu z deszczem to tylko część z trudności, które na nas czekały. Stacje drogi krzyżowej rozlokowane były w odcinkach co 3-5 kilometrów. Na uwagę zasługuje fakt, że rozważania tegorocznej edycji były wyjątkowo słabe i nieprzystające do nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ktoś chyba Mękę Pańską pomylił z rozwojem osobistym i coachingiem…

Do klasztoru bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej po około 12-stu godzinach marszu, zmęczeni, ale niezmiernie zadowoleni dotarliśmy na 10:00 rano.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to ciekawa i nowa forma ascezy chrześcijańskiej, która zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza młodych osób, co bardzo cieszy. Na ubolewanie zasługuje sposób odprawienia Mszy Świętej podczas której zabrakło choćby jednej (!) pieśni wielkopostnej oraz zupełnie irracjonalne rozważania stacyjne, napisane przez osoby, które osiągnęły dany sukces zawodowy. Niemniej zachęcamy do uczestnictwa w tej formie Drogi Krzyżowej, która pozwala na spotkanie z Panem Jezusem oraz na sprawdzenie samego siebie i pokonanie przeciwności ukrytych wewnątrz każdego z nas.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …