Home / Małopolskie / KRAKÓW: Uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych

KRAKÓW: Uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych

Aktywiści krakowskiej Młodzieży Wszechpolskiej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili w kilku wydarzeniach. Ich centralnym punktem był Wiec Pamięci, który odbył się 1 marca na Placu Inwalidów przy blasku pochodni. Zapraszamy do zapoznania się z relacją: 

 

Obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie rozpoczęły się już w sobotę 27 lutego. Tego dnia w godzinach porannych został rozegrany turniej piłki nożnej im. Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział 8 drużyn. Zwycięstwo przypadło kibicom Wisły Kraków z Bielan, drugie miejsce zajęła Narodowa Skawina, a trzecie Młodzi Małopolscy Patrioci.

Tego samego dnia, o godzinie 16:00 w budynku krakowskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” odbył się wykład poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Wykład poprowadził doktor Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Na dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, 28 lutego pamięć bohaterów uczcił Kraków, w ramach zorganizowanych uroczystości przez Towarzystwo Parku im. dr Henryka Jordana. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Mariackim w intencji Niezłomnych.Po zakończeniu uroczystości z Rynku Głównego ruszył wielki marsz, z reprezentacjami szeregu organizacji i mieszkańców Małopolski, w którym wzięli udział również działacze naszej organizacji. W parku Jordana odsłonięto popiersia sierż. Józefa Franczaka ps. “Lalek” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. W marszu wzięło udział około 2 tysięcy osób.

Ostatnim, kulminacyjnym punktem krakowskich obchodów dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych była Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim w kościele św. Piotra i Pawła sprawowana w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy Św. na Placu Inwalidów (przy którym znajdowało się UB oraz nieopodal Gestapo) przy blasku pochodni odbył się Wiec Pamięci, w którym wzięło udział ok. 200 osób. Po wstępnym przemówieniu został odśpiewany Hymn Młodych. Następnie kolega Filip – przedstawiciel Trzeciej Drogi, wezwał do apelu wszystkich poległych z nowym okupantem, a zwłaszcza poległych narodowców.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …