Home / Małopolskie / ANDRYCHÓW: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

ANDRYCHÓW: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 Lutego nasze koło MW Andrychów zorganizowało wraz z Andrychowskimi Patriotami, Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie to, zaczęło się od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. Św. Macieja w Andrychowie, o godzinie 18:00.

12803213_1735014253396688_6500533340615800628_n

 Sama Msza przyciągnęła już sporo uwagi, z czego jesteśmy zadowoleni. Zaraz przed godziną 19:00, ludzie wychodząc z kościoła zaczęli formować kolumnę. Na czele ustawiły się dwa banery, nasz i baner Andrychowskich Patriotów. Przed banerami ustawił się poczet sztandarowy AZPB “ANDROPOL”. Gdy dzwony przestały bić, organizator marszu przywitał wszystkich i oficjalnie zawiązał wydarzenie, chwilę potem ruszyliśmy ulicami Andrychowa.

Trasa przebiegała przez następujące ulice : Rynek, 1 Maja, Legionów, Park Miejski. Podczas marszu, nasz kolega przybliżył nam najważniejsze fakty o Żołnierzach Wyklętych, Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych. Wędrujący tłum skandował patriotyczne hasła, nawiązujące do wartości takich jak “Bóg, Honor i Ojczyzna”, skandowaliśmy również hasła mające na celu uczczenie Żołnierzy, walczących o naszą wolność. Maszerowali wszyscy, młodzi, osoby starsze, rodziny i rodzice z dziećmi.

Widząc setki patriotów wędrujących ulicami Andrychowa, aż chce się działać na rzecz tak wspaniałego Narodu i pracować dla Niego. Nikomu nie mogły umknąć dziesiątki biało-czerwonych flag, transparenty i propce z sylwetkami Żołnierzy Niezłomnych. Finałem naszego marszu było odczytanie przemówień pod Muralem “Żołnierzy Wyklętych”. Jednak przed nimi, przedstawiciele poszczególnych organizacji miały chwilę na złożenie kwiatów, wiązanek i zapalenie symbolicznych zniczy.

W międzyczasie dziewczyny z Młodzieży Wszechpolskiej zbierały pieniądze na rzecz zbiórki ” Przywracamy Pamięć Żołnierzom Wyklętym”. Pieniądze te pójdą na renowację pomników i nagrobków, czy produkcję filmów o bohaterach. Pierwsze przemówił kolega z naszej organizacji. Przybliżył historię powstania NSZ i AK. Zaraz po nim, nasza koleżanka wymówiła przysięgę AK. Następnie głos zabrał Pan Michał Siwiec-Cielebon. Opowiadał o żołnierzach działających w okolicy Andrychowa i Wadowic.

Wielkim zaskoczeniem było, gdy o mikrofon poprosiła pewna starsza Pani, która wspominała swoją rodzinę, szczególnie swoją mamę, która brała udział w walczyła o Polskę we Lwowie. Przed odśpiewaniem hymnu narodowego, jeden z członków MW odmówił modlitwę NSZ. Po tym, organizator rozwiązał wydarzenie. Gdy ludzie rozchodzili się, jeden z uczestników marszu odegrał na trąbce ” Rotę”. Można było słyszeć też okrzyki ” Gdzie są władze Andrychowa ?” czy ” Hańba”. Niestety, zabrakło przedstawicieli lokalnych władz. Zgromadziło się nas ponad 300, a niektórzy twierdzą, że może i pół tysiąca.

Dla nas, jako aktywnych działaczy jest to podbudowujące, ponieważ cieszymy się, że tyle osób interesuje się przeszłością i chce uczcić bohaterów. Dobrym prognostykiem może być fakt, że na marszu było dużo młodych osób, co można zapowiadać zmianę.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom marszu. Szczególnie dziękujemy Andrychowskim Patriotom za pomoc w organizacji, wszystkim osobom które zapraszały swoich bliskich, każdemu, który w jakikolwiek sposób włączył się w naszą akcję.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …