Home / Wielkopolskie / Konkurs patriotyczny dla uczniów polskich szkół na Wileńszczyźnie

Konkurs patriotyczny dla uczniów polskich szkół na Wileńszczyźnie

13 lutego działacze MW z Poznania i Wolsztyna, a także z Pomorza, wybrali się  w odwiedziny do polskich szkół w Solecznikach oraz Dziewieniszkach, aby rozstrzygnąć wcześniej zorganizowany konkurs plastyczno-poetycki.

12801333_962147897206605_6826065682318592337_n

Zapraszamy do przeczytania relacji jednego z uczestników wyjazdu, a zarazem pomysłodawcy całego przedsięwzięcia.

W sobotę 13-tego lutego przybyliśmy do Solecznik, aby rozstrzygnąć konkurs pt. „Polska – moją Ojczyzną”, który zorganizowaliśmy w ramach dwóch niezależnych grup studenckich z Poznania i Pomorza.
Idea konkursu narodziła się jeszcze w zeszłym roku, w Poznaniu, kiedy to szukając pomysłów na aktywizację kresowej młodzieży postanowiliśmy wykorzystać zebrane dary w dość niekonwencjonalny sposób. Chcąc zachęcić uczniów z Dziewieniszek i Solecznik do patriotycznego aktywizmu, ogłosiliśmy konkurs na wiersz lub pracę plastyczną o narodowej tematyce. Co ważne, był to konkurs, w którym każdy okazał się być zwycięzcą – każda praca została nagrodzona w ten sam sposób.

Pamiątkowe zdjęcie z młodymi artystami z Gimnazjum im. Śniadeckiego w Solecznikach.
Pamiątkowe zdjęcie z młodymi artystami z Gimnazjum im. Śniadeckiego w Solecznikach.

Kresowych nowicjuszy w naszej ekipie szczególnie wzruszyła solecznicka twórczość poetycka – zwłaszcza wtedy, gdy padało słowo „Polska”; wymawiane z typową dla mickiewiczowskich stron wzniosłością i szacunkiem.
Rozdawszy nagrody, udaliśmy się do Dziewieniszek, gdzie czekała na nas Dyrekcja tamtejszego gimnazjum razem z kilkuosobową delegacją uczniów.

Dumne panie nauczycielki ze swoimi podopiecznymi w gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach.
Dumne panie nauczycielki ze swoimi podopiecznymi w gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach.

Po drodze oczywiście nie obyło się bez przygód. Zapytani o cel podróży przez litewskiego pogranicznika, mieliśmy pewne trudności z wyjaśnieniem mu, że w sobotę też można odwiedzać polską szkołę…
Podobnie jak w Solecznikach, przyjęto nas z wyjątkową gościnnością i serdecznością. Po rozdaniu nagród i uściśnięciu ręki każdemu młodemu polskiemu artyście odbyliśmy bardzo ciekawą dyskusję z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym na temat możliwości aktywizacji gospodarczej i społecznej okolic Dziewieniszek. Padło kilka ciekawych pomysłów i koncepcji, których realizacja być może nastąpi już wkrótce.

Mali patrioci przejęci naszą wizytą. Później atmosfera już się rozluźniła, a uśmiechy nie znikały z z ich twarzy.
Mali patrioci przejęci naszą wizytą. Później atmosfera już się rozluźniła, a uśmiechy nie znikały z  ich twarzy.

Pragniemy zatem bardzo serdecznie podziękować Uczniom, którzy dzięki swej pracowitości i talentom uczynili ten konkurs wyjątkowym oraz Dyrekcji i Nauczycielom, którzy zadbali o to, by talenty zostały właściwie przelane na papier lub płótno.
Mamy nadzieję, że kolejne edycje naszego konkursu przyniosą jeszcze bardziej wymierne efekty i wzmocnią poczucie przynależności do Narodu Polskiego wśród lokalnej młodzieży.

Pamiątkowa laurka - Poznań na Kresach
Pamiątkowa laurka – Poznań na Kresach

 

Check Also

Gniezno: Wszechpolacy zorganizowali kontrmanifestację do tzw. parady równości

Wczoraj, na rynku w Gnieźnie, działacze lewicy zorganizowali manifestację, której celem przewodnim była publiczna manipulacja …