Home / Lubuskie / Upamiętnienie powstańców w Gorzowie Wielkopolskim

Upamiętnienie powstańców w Gorzowie Wielkopolskim

Wczoraj, tj. 16 lutego 2016 roku, gorzowscy Wszechpolacy udali się na Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie, przy ul. Warszawskiej, gdzie są pochowani Powstańcy Wielkopolscy. W tym miejscu stoi również pomnik ku czci ich bohaterstwa.
gorzow
Działacze, upamiętnili bohaterski wyczyn naszych rodaków, zapalając znicze oraz odmawiając krótką modlitwę za dusze zmarłych. Kol. Paweł Kamrad, prezes Okręgu Lubuskiego, przybliżył także okres, w którym rozgrywały się te wydarzenia. Rocznica zobowiązała Wszechpolaków do nie tylko do symbolicznej pamięci, ale również do politycznej refleksji nad sensem tego wydarzenia. Trzeba pamiętać, że powstańcy walczyli po to, aby wygrać lepszą przyszłość Polski, dlatego nie wolno nam zapominać o bohaterach, o naszych poległych rodakach. Oddając cześć i hołd powstańcom nie zapominajmy jednak również o ekonomii krwi, wiedząc przy tym, że “Krew jest jak ziarno. Jak trawa. Odrasta życiem.” (“Dziś i Jutro”, nr 31, z 3 VIII 1947).

gorzow4

 

gorzow2

Młodzież Wszechpolska Gorzów Wielkopolski

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …