Home / Mazowieckie / MAZOWSZE: 77. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

MAZOWSZE: 77. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

2 stycznia w wielu miastach w województwie mazowieckim, miejscowi Wszechpolacy postanowili przypomnieć mieszkańcom swoich miast o tak wybitnej postaci, jaką był Roman Dmowski – w tym o jego zasługach dla naszej Ojczyzny

 

1. Warszawa
W nocy z 1 / 2 stycznia, oraz 2 stycznia od rana, działacze koła Warszawa-Południe rozklejali po mieście klepsydry dotyczące rocznicy śmierci Romana Dmowskiego. Trafiały one na słupy, tablice, pojemniki ulotkowe, oraz inne widoczne miejsca w okolicy. Od rana pracowali także działacze pozostałych dwóch kół – praskiego oraz północnego. Na dzielnicach Warszawy rozdawano mieszkańcom nekrologi upamiętniające tę ważną dla nas postać. Przechodnie wykazywali zainteresowanie tematem, a część z nich po raz pierwszy dowiadywała się o istnieniu Romana Dmowskiego. Wieczorem, przed uroczystą Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana, poświęconą ojcowi ideowemu polskiego nacjonalizmu – oraz po niej – rozdawano ulotki z informacjami mieszkańcom Starówki oraz turystom spacerującym po niej. Miejmy nadzieję, że coraz więcej Polaków będzie świadomych historii swojego kraju, a wiedza o tak ważnych dla naszego Narodu postaciach nie będzie nikomu obca. Czołem Wielkiej Polsce!

1

2


4

2. Wyszków
2 stycznia, aby uczcić śmierć Romana Dmowskiego wywieszaliśmy informacje o jego śmierci (tzw. Klepsydry). Tym razem skupiliśmy się na tym aby imię twórcy Narodowej Demokracji dotarło pod strzechy więc większość informacji zostało zawieszonych w okolicznych wsiach.

5

3. Grodzisk Mazowiecki
Młodzież Wszechpolska w Grodzisku Mazowieckim porozwieszła dziesiątki klepsydr przypominających o 77 rocznicy śmierci ś. p. Romana Dmowskiego. Wzięliśmy również udział w intencji śp Romana w jednej z miejscowych parafii.

4. Błonie
2 lutego w dzień rocznicy śmierci Romana Dmowskiego Błońscy Wszechpolacy chcąc uczcić pamięć wybitnego męża stanu wywiesili na tablicach z nekrologami przy kościołach oraz słupach informacyjnych w całym mieście plakaty na temat życia i dokonań naszego ideowego przywódcy. 

5. Szydłowiec
2 stycznia 1939r. zmarł Roman Dmowski – wielki Polak, twórca polskiej myśli narodowej, a także jeden z prezesów Młodzieży Wszechpolskiej. W 77. rocznicę jego śmierci postanowiliśmy przeprowadzić akcję informującą mieszkańców Szydłowca o tym, kim był Roman Dmowski. W godzinach przedpołudniowych, mimo sporego mrozu, działacze szydłowieckiego koła rozdawali ulotki z wiadomością jaką mamy dziś rocznicę. Rozdaliśmy dużą ilość folderów mieszkańcom naszego miasta. Ludzie często dopytywali kim był Ojciec Niepodległej Polski, a my chętnie rozmawialiśmy i udzielaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, dzięki czemu wiele osób pozytywnie odniosło się nie tylko do naszej akcji, ale także do całej naszej działalności. 

6
7

6. Ostrołęka
2 stycznia 2016 roku, z okazji 77 rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, rozdaliśmy w formie ulotek – nekrologi twórcy Niepodległej Polski. Nekrologi te zawierały najważniejsze fakty dotyczące życia i działalności Romana Dmowskiego. Poprzez te wydarzenie chcieliśmy upamiętnić postać wielkiego męża stanu oraz przybliżyć Jego sylwetkę osobom, które posiadały dotąd o Nim niewielką wiedzę. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyniosła zamierzone cele i objaśniła życiorys zasłużonej dla Nas wszystkich Polaków postaci. Roman Dmowski swoje życie poświecił walce o Polskę monoetniczną, bez podziału na klasy i opartą o wartości katolickie. O Polskę wykształconych i świadomych swego narodowego obowiązku Polaków. Uważamy, za bardzo ważne, by Idee, którym Roman Dmowski całe życie pozostał wierny, pozostały żywe w sercach i duszach wszystkich Polaków. Czołem Wielkiej Polsce!

8

7. Siedlce
Drugiego stycznia, w rocznicę śmierci Romana Dmowskiego, siedlecka Młodzież Wszechpolska rozwieszała na słupach miejskich nekrologi przypominające o tak zasłużonej dla Polski osobie, oraz klepsydry, symbolizujące upływ czasu, jednak nie mający wpływu na życie idei. Była to okazja do rozmów z ludźmi pytającymi o znaczenie rozwieszanych plakatów. Wiele osób dowiedziało się o roli, jaką Roman Dmowski pełnił w odbudowaniu niepodległości Polski. Przy okazji jednej z takich rozmów parę osób zainteresowało się ruchem narodowym i jego historią, oraz obecnymi jego składowymi, zaproszeni zostali na spotkanie Młodzieży Wszechpolskiej. Dla siedleckich Wszechpolaków był to krok naprzód, ponieważ zauważyliśmy, że nawet akcja plakatowa jest możliwością do upowszechnienia w Narodzie treści, które tak powszechne były za czasów Dmowskiego. A także fakt, że jego idea i poglądy są nadal aktualne.

8. Radom
2 stycznia 2016 roku o godzinie 18:00 w radomskim kościele pod wezwaniem św. Piotra Apostoła na ulicy Chodowicza 1 odbyła się Msza Święta za duszę Romana Dmowskiego w 77 rocznicę jego śmierci. Wszyscy zgromadzeni uczcili w ten sposób dzieło tego Wielkiego Polaka. Po zakończeniu liturgii nasi działacze przyjmowali wyrazy wdzięczności za pamięć o twórcy polskiej niepodległości.

10

9. Żyrardów
Dnia 2 stycznia o godz. 17:30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Żyrardowie została odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Romana Dmowskiego, twórcy polskiego nacjonalizmu, męża stanu i współtwórcy niepodległej Polski. Intencja Mszy została wniesiona przez żyrardowską Młodzież Wszechpolską. Z tej okazji ksiądz proboszcz swoje kazanie poświęcił Młodzieży Wszechpolskiej i Romanowi Dmowskiemu. Podkreślił zasługi Wszechpolaków dla odkłamywania historii Polski, podkreślając że jest to historia bohaterów z której mamy prawo być dumni. Przypomniał też o zasługach Dmowskiego dla katolicyzacji polskiej idei narodowej, w wyniku czego w hierarchii wartości przed narodem stanął Pan Bóg. Po Mszy Świętej Wszechpolacy rozdali jej kilkunastu uczestnikom nekrologi przypominające o Romanie Dmowskim.

9
———-
Już niedługo podobne akcje w Piastowie, Sokołowie Podlaskim, Płocku i innych miastach Mazowsza!

Dołącz do nas! www.dolacz.mw.org.pl!

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …