Home / Małopolskie / VI Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

VI Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

13 grudnia to data przypominająca dwa ważne wydarzenia związane z atakiem na wolność polskiego narodu. Tego dnia w 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła na ternie całego kraju stan wojenny. Natomiast 26 lat później, czyli 13 grudnia 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński jakże ograniczając suwerenność Polski na rzecz unijnego molocha. 

Krak12

Przed marszem w budynku PTG “Sokół” odbył się wykład pt. “Spotkanie z historią” gdzie działacze antykomunistyczni z czasów PRLu opowiedzieli zebranym słuchaczom jak wyglądała ich walka i na czym polegały metody represji ówczesnej władzy.

Marsz rozpoczął się na placu im. ojca Adama Studzińskiego, gdzie znajduje się krzyż poświęcony ofiarom Katynia. Tam swoje przemówienie wygłosił przedstawiciel Narodowej Skawiny – współorganizatora marszu, który mówił o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego, skutkach i ofiarach tamtych dni. Następnie głos zabrał pan Ryszard Majdzik ze Skawiny, opozycjonista antykomunistyczny. W swojej krótkiej przemowie zaapelował do zebranych młodych ludzi, aby wzięli odpowiedzialność za Polskę w swoje ręce, nigdy się nie poddawali i walczyli o rozliczenie komuny.

Krak1

Po sformowaniu kolumny marsz wyruszył ulicą Grodzką, przez plac Wszystkich Świętych na rynek główny. Tam nieopodal studzienki Walentego Badylaka (żołnierza AK, który dokonał w tamtym miejscu samospalenia się w reakcji na przemilczanie i kłamstwa władz PRLu o Katyniu) marsz się zatrzymał i swoje przemówienie wygłosił lider Małopolskich Patriotów – organizatora marszu. Kolega Kamil w swoim przemówieniu przedstawił konieczność rozliczenia postkomunistycznych “elit” oraz podkreślił, że za jedna i drugą zbrodnią (stan wojenny, traktat lizboński) stoją ludzie z tej samej nomenklatury politycznej.

Następnie pochód przeszedł ulicą Szewską i Karmelicką gdzie dotarł na plac Inwalidów, ostatnie punkt marszu. Tam zgromadzeni zebrali się wokół pomnika upamiętniającego Inwalidów – ofiary represji UB i SB. W tym miejscu głos zabrał prezes MW Kraków – współorganizatora marszu. Swoją mowę skoncentrował wokół traktatu lizbońskiego i prawdziwego zagrożenia ze strony UE nie czołgi, nie karabiny, ale gospodarka zachodnich państw i degeneracja społeczeństwa są dla nas zagrożeniem. 

Krak7

Marsz zgromadził około 200 osób, na wyróżnienie zasługują przyjezdne ekipy: MW Tarnów, MW Andrychów, MW Sucha Beskidzka oraz Narodowego Tarnowa.

Krak10

Krak9

Relacja filmowa: Rocznica wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 2015 Kraków

zdjęcia: Radio Kraków

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …