Home / Wydarzenia / Zapal znicz bohaterom 2015

Zapal znicz bohaterom 2015

Aktywiści Młodzieży Wszechpolskiej w dniach 1-2 listopada, a także wcześniej – w ostatnich dniach października – odwiedzali nekropolie w swoich miejscowościach, by posprzątać groby zasłużonych dla Ojczyzny oraz zapalić znicz i pomodlić się w intencji zmarłych. Odwiedzone zostały przede wszystkim nagrobki kombatantów, uczestników walk o wolność Ojczyzny, działaczy narodowych.
Oprócz tego nasi działacze kwestowali na rzecz ekshumacji Żołnierzy Wyklętych.

Poniżej prezentujemy zbiorczą relację z wszystkich kół Młodzieży Wszechpolskiej, które w tym roku wzięły udział w tej akcji. Zapraszamy:

Andrychów

W piątek, 30 października nasze Koło Młodzieży Wszechpolskiej – Andrychów uczciło pamięć lokalnych, poległych żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej, spoczywających na cmentarzu komunalnym w Andrychowie.W pierwszej kolejności odwiedziliśmy groby bohaterów spod Monte Casino, między innymi Ś.P. Jana Kasperka, Jana Powroźnika i Franciszka Pająka.Następnie pod Tablicą Katyńską uczciliśmy pamięć oficerów pomordowanych z rąk NKWD w Katyniu, Starobielsku, Charkowie.

 

Białystok

Wczoraj (01.11.2015) wszechpolacy w ramach zbiórki “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” kwestowali na białostockim cmentarzu farnym. Za wszelkie datki serdecznie dziękujemy, a to jeszcze nie koniec. Zgodnie z naszą zapowiedzią celem jest patriotyczny mural w stolicy Podlasia. O postępach w zbiórce będziemy systematycznie informować!

 

Bielsko-Biała

30. października działacze naszego kola przeprowadzili akcje informującą o planowanej akcji ,,Zapal znicz Bohaterom”. Plakaty zawisły w wielu miejscach w Bielsku-Białej oraz w Kozach. 1 listopada nasi działacze złożyli znicze na Cmentarzu Komunalnym w Wapienicy oraz na Cmentarzu w Cygańskim Lesie.

 

Bydgoszcz

31. października na komunalnym cmentarzu przy ul. Kcyńskiej bydgoskie koło Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowało akcję „Zapal znicz bohaterom”. Przy sprzyjającej wydarzeniu słonecznej aurze Wszechpolacy rozdawali znicze, zachęcając przy tym mieszkańców do zapalenia symbolicznego płomyka na zbiorowym grobie Żołnierzy Wyklętych. Pomimo szeregu obowiązków i napięcia związanego z dniem poprzedzającym Wszystkich Świętych, Bydgoszczanie i przyjezdni przyjęli akcję bardzo ciepło. Ochoczo wraz z rodzinami upamiętniali polskich bohaterów poprzez zapalenie symbolicznego znicza.Dębica

31. października po nawiedzeniu cmentarza, udaliśmy się pod obelisk upamiętniający bohaterską śmierć Kazimierza Głaszczka “Rysia”, gdzie przeprowadziliśmy drobne prace porządkowe. Jutro (01.11) od samego rana kwestujemy przy Cmentarzu Wojskowym, a dary zebrane podczas zbiórki, przeznaczone zostaną na propagowanie idei Narodowych Sił Zbrojnych i przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy !

 

Gorzów Wielkopolski

Na prośbę kombatantów z gorzowskiego regionu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wybraliśmy się w sobotnie południe, na dzień przed 1 listopada,aby posprzątać pomnik poświęcony żołnierzom AK. Oprócz tego zostały przez nas zapalone znicze.
Także 1 listopada na cmentarzach w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze lubuscy Wszechpolacy przez kilka godzin intensywnie prowadzili zbiórkę, której głównym celem jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963.

 

Grajewo

Kibice Warmii Grajewo, działacze Młodzieży Wszechpolskiej i sympatycy oraz poseł na Sejm RP Adam Andruszkiewicz i radny miasta Grajewo Daniel Purwin wspólnie uczcili pamięć polskich Bohaterów Narodowych, którzy oddali swoje życie w walce o wielką i wolną Polskę.

 

Gryfice

Działacze wzięli udział w akcji ”Zapal znicz dla bohatera” oraz kwestowali wspomagając akcję Fundacji Kazimierza Wielkiego – “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Najważniejszą inicjatywą centralną w tym roku, która zostanie sfinansowana ze zbiórki jest stworzenie filmu dokumentalno-fabularyzowanego o NSZ.


Gryfino

31 października gryfińskie koło Młodzieży Wszechpolskiej wzięło udział, w ogólnopolskiej kweście przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Gryfińscy Wszechpolacy znaleźli także chwilę czasu, aby odwiedzić miejsca pamięci tych, którzy walczyli i oddawali życie za wolną, niepodległą i Wielką Polskę. Zapalili tam znicze i zmówili modlitwę.

 

Inowrocław

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych inowrocławscy Wszechpolacy udali się na cmentarz, aby uporządkować groby spoczywających tam bohaterów walk września 39, Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i I wojny światowej. Na miejscu zostały złożone kwiaty, zapalone znicze oraz zmówiona modlitwa za ofiary.Na inowrocławskim cmentarzu w wojskowej kwaterze Wszechpolacy uporządkowali groby bohaterów, zapalili znicze i odmówili modlitwę.

 

Jarosław

W dniu Wszystkich Świętych wzięliśmy udział w kweście “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez fundację im.Kazimierza Wielkiego. Można było nas spotkać już w godzinach porannych na jednym z jarosławskich cmentarzy. Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych, poprzez m.in. budowę i remont nagrobków, tablic pamiątkowych, produkcję filmu dokumentalnego, organizację spotkań z kombatantami i historykami, organizację uroczystości rocznicowych oraz wydawanie edukacyjnych broszur.Katowice

Działacze katowickiego koła Młodzieży Wszechpolskiej w dniu Wszystkich Świętych pamiętali o zmarłych bohaterach ziemi śląskiej. Znicze zapaliliśmy m.in. pod Pomnikiem Powstańców Śląskich (Skrzydła), Pomnikiem Powstańców Śląskich w Kostuchnie, Pomnikiem Ofiar Katynia, Pomnikiem Wojciecha Korfantego, Pomnikiem Harcerzy Września. Zapaliliśmy także znicze na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera oraz na grobie Nieznanego Powstańca Śląskiego.

 

Kłobuck

W piątek (30. października), wraz z kolegą z MW Częstochowa, odwiedziliśmy kłobucki cmentarz w ramach akcji “Zapal znicz Bohaterom”. Pamiętaliśmy o poległych żołnierzach AK – Tadueszu Piechurskim, Janie Bednarku oraz Władysławie Rotengruberze, których groby odwiedziliśmy. Ponadto nasze znicze zapłonęły na grobie Henryka Raka, wspólnej mogile żołnierzy walczących w Kampanii Wrześniowej oraz na pomniku “Matki Polki”. Nie dajmy zapomnieć o bohaterach! Cześć ich pamięci!

 

Kociewie

Wszechpolacy przed świętem Wszystkich Świętych porządkowali groby bohaterów poległych w obronie kraju przed Niemcami w 39′ i przed bolszewikami w ’20. Uczcili także pamięć poległych w Skarszewach.

 

Kolbuszowa

W piątek (30 października) na cmentarzu  przy parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, Narodowa Kolbuszowa wraz z kibicami Kolbuszowianki uczcili pamięć o poległych w obronie Ojczyzny. spólną modlitwą o duszę bohaterów i chwilami refleksji nad ich czynami uczcili pamięć o nich. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii, Ks. Lucjan Szumierz. Odwiedzili groby m.in. żołnierzy Armii  Krajowej, żołnierzy poległych w obronie Kolbuszowej oraz oficerów bestialsko pomordowanych w Katyniu. Czcili ich modlitwą, zniczami i opowieściami o tym jak oddali życie za Polskę.

 

Kołobrzeg

2. listopada działacze Młodzież Wszechpolska – Kołobrzeg wzięli udział w akcji Zapal znicz dla Bohatera. Odwiedziliśmy miejsca pamięci żołnierzy walczących w sprawie Polski, od Ludowców po AKowców, a także Sybiraków. Znicze pojawiły się przede wszystkim na nagrobkach, które były puste. Na końcu udaliśmy się w miejsce spoczynku naszego przyjaciela Kacpra, aby pomodlić się za jego duszę. Obowiązkiem spoczywającym głównie na młodym pokoleniu jest dbałość o naszą piękną historię: pełną honoru, męstwa, walki i poświęcenia, którą zawdzięczamy naszym Bohaterom!

 

Końskie

Na tygodniu przed Dniem Wszystkich Świętych wraz z koneckim Fan Clubem Widzewa sprzątaliśmy groby bohaterów pochowanych na lokalnym cmentarzu. W akcji udział wzięło łącznie około dziesięciu osób. Kulminacja naszej akcji nastąpiła w niedzielę 1 listopada, gdy odpaliliśmy kilkadziesiąt zniczy, odwiedzając tym samym wszystkie znane nam miejsca pochówków.

 

Kraków

Wczoraj, czyli w dzień zaduszny delegacja krakowskiego koła MW udała się na cmentarz salwatorski w Krakowie.
Odwiedzone zostały groby m.in. Feliksa Konecznego, Wincentego Lutosławskiego, Władysława Konopczyńskiego, Karola Huberta Rostworowskiego czy Włodzimierza Zychowicza – przedwojennego wszechpolaka. Przy grobach oprócz zapalenia symbolicznych zniczy oraz modlitwy w intencji zmarłych został przedstawiony pokrótce życiorys każdej z tych postaci.

 

 

Krosno

W dniu 27.10.2015 nasze koło zorganizowało akcję porządkowania nagrobków żołnierzy Armii Krajowej, WiN oraz Lotników na cmentarzu komunalnym w Krośnie przy ul. Wyszyńskiego. W akcji brało udział 4 naszych działaczy. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy sprzątanie nagrobków z zalegających na nich liści oraz różnego rodzaju zabrudzeń. Po zakończeniu oczyszczania nagrobków zapaliliśmy znicze i przystąpiliśmy do modlitwy, po niej zaś udaliśmy się wszyscy do swoich domów.

 

Limanowa

W ramach akcji “Zapal znicz Bohaterom” odwiedziliśmy mogiły bohaterów walk o niepodległość i ludzi szczególnie zasłużonych dla Limanowszczyzny, znajdujące się na Cmentarzu Parafialnym w Limanowej. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę między innymi przy grobach wojskowych poległych w czasie I wojny światowej, żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych w czasie wojny jak i po roku 45, księdza zamęczonego w Dachau i kolejnych limanowskich proboszczów.

 

Łańcut

Nasi działacze na dzisiejszej zbiórce “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Zebrane pieniądze mają zostać m.in. przeznaczone na ekshumacje Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli!Łapy

W dniu Wszystkich Świętu wzięliśmy udział w kweście pod hasłem “Ocalić od zniszczenia”, która odbyła się na łapskim cmentarzu. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych pomników na naszej nekropolii. Po wszystkim uczciliśmy pamięć polskich Bohaterów Narodowych.

 

Łódź

Do dnia Wszystkich Świętych, gdzie odwiedzimy groby członków naszych rodzin pozostał już tylko tydzień i z tej okazji łódzcy działacze Młodzieży Wszechpolskiej w ramach Tygodnia Patriotycznego organizowanego przez ZHR udali się na Cmentarz na Zarzewie w Łodzi, by posprzątać groby bohaterów. Kilkuosobowa grupa Wszechpolaków oczyściła kilka rzędów grobów. W nadchodzących dniach zadumy i refleksji pamiętajmy nie tylko o naszych bliskich, których już z nami nie ma, lecz także o bohaterach, którzy przelewali swoja krew w imię polskiej wolności.

 

Mielec

30 października udaliśmy się na mielecki cmentarz parafialny aby uporządkować groby mieleckich bohaterów, a także zapalić im znicze i pomodlić się za dusze tych którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. W dzień Wszystkich Świętych wzięliśmy udział w zbiórce publicznej “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963. Wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Mszana Dolna

Wczoraj (1. listopada) w Parku Miejskim oraz na Cmentarzu Parafialnym zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach bohaterów, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Wspominając naszych bliskich, którzy odeszli, warto pamiętać także o nich. Cześć ich pamięci!


Nisko

Dziś (02.11.2015) od rana do wieczora nasi działacze kwestowali przy nekropoliach na rzecz Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Zebrane środki przeznaczone zostaną na propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i życzliwość.Nowy Sącz

Po dzisiejszym (31. października) spotkaniu formacyjnym wybraliśmy się na nowosądecki Cmentarz Komunalny, by na grobach polskich bohaterów zapalić znicze i odmówić modlitwę za ich dusze. Byliśmy m.in. na grobie Romana Stramki, Leopolda Kwiatkowskiego, pod pomnikiem Sybiraków, żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, a także na Alejach Wolności pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Opole

Dnia 30 października działacze i sympatycy okręgu opolskiego Młodzieży Wszechpolskiej wyruszyli  posprzątać i uporządkować stary, polski cmentarz przy ul. Niemodlińskiej. Udało nam się także znaleźć hurtownię, która za darmo dała nam 50 sztuk zniczy. Dzięki temu mogliśmy  zapalić znicze przedwojennym mieszkańcom miasta narodowości polskiej.

 

Piastów

Razem z Narodową Organizacją Kobiet i mazowieckim Obozem Narodowo Radykalnym odwiedziliśmy symboliczny grób Jana Mosdrofa, odmówiliśmy modlitwę za jego duszę i zapaliliśmy znicze.

 

Przemyśl

Do dnia Wszystkich świętych, gdzie odwiedzimy groby członków naszych rodzin pozostał już tylko tydzień i z tej okazji przemyscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej udali się na Cmentarz Główny, by posprzątać groby bohaterów. Kilkuosobowa grupa Wszechpolaków oczyściła kilka rzędów grobów powstańców styczniowych i listopadowych oraz ludzi zasłużonych dla Przemyśla takich jak Leonard Tarnawski, przedwojenny narodowiec, członek Stronnictwa Narodowego.

 

Radom

Radomskie koło Młodzieży Wszechpolskiej zaangażowało się publiczna zbiórkę “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Naszych wolontariuszu można było spotkać na cmentarzu przy ulicy ofiar Firleja. Ludzie odwiedzający swoich bliskich, bardzo chętnie przystawali, rozmawiali i dokładali swoją cegiełkę do budowy upamiętnienia podziemia niepodległościowego.
W związku z tym, że zbliża się dzień 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, radomska grupa Wszechpolaków wybrała się na cmentarz przy ul. Limanowskiego, by oddać hołd zmarłym bohaterom. Odwiedziliśmy kilkanaście grobów, zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się. Posprzątaliśmy także te miejsca, które tego wymagały. Pamiętajmy o tym, by w to refleksyjne święto, pochylić się nad tragizmem ważnych osób w historii naszej ojczyzny, które spoczywają na cmentarzach.

 

Radomsko

Dzisiejszego wieczoru Wszechpolacy z Radomska na jednym z miejscowych cmentarzy zapalili znicze ku pamięci polskich bohaterów wojennych. Odwiedzając groby uczcili ich pamięć modlitwą. Zapalono znicze przy: -tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej, -pomniku/mogile Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Na pomniku poświęconemu Nieznanemu Żołnierzowi poległemu w 1939 roku.

 

Radzyń Podlaski

W dniach 31.10 – 02.11 nasi działacze porządkowali groby poległych Bohaterów AK, NSZ i wszystkich walczących za Wolną Polskę. Na każdej z mogił zapalono symboliczny znicz. Jeden z naszych działaczy był również z wizytą na Warszawskich Powązkach i na Łączce, gdzie również zadbał o miejsca spoczynku poległych.

 

Ruda Śląska

Nasz znicz zapłonął również przy pomniku upamiętniającym powstańców śląskich z Kochłowic. Za wolną Polskę oddawali życie również członkowie rodzin naszych działaczy i sympatyków. Wielu uczyło się patriotyzmu i przywiązania do Polski i Śląska od dziadków, którzy pamiętają jeszcze tamte czasy.

 

Rzeszów

Pamiętajmy o tych, do których pamięć ludzka już nie sięga..
Zachęcamy by udać się na stary rzeszowski cmentarz przy ulicy Szopena celem zapalenia choćby symbolicznego znicza. My już tam byliśmy, a Ty?

 

Sokołów Małopolski

Dzisiejszego dnia po raz kolejny posprzątaliśmy miejsce pamięci ofiar mordu w turzańskim lesie oraz grób ofiar pacyfikacji Wydrza z 5 czerwca 1943r., który znajduje się na cmentarzu w Trzebosi. Podobne prace planujemy także na przyszły tydzień. Wystarczy włożyć odrobinę trudu i znaleźć chwilę czasu aby zrobić dobry uczynek. Obowiązek pamięci o twórcach naszej historii spoczywa na nas i każdy powinien mieć tego świadomość.

 

Starachowice

W ostatnim czasie działacze koła starachowickiego odwiedzili groby żołnierzy walczących i poległych o wolność ojczyzny.Pamiętaliśmy o grobach na starachowickich cmentarzach. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku żołnierzy Zrzeszenia WiN zamordowanych we wrześniu 1945 r. przez UB pod Ostrowcem Świętokrzyskim, akowców poległych w 1944 w czasie odwrotu po udanym zamachu na szefa radomskiego Gestapo, i wiele, wiele innych. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!

 

Sucha Beskidzka

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Suchej Beskidzkiej odwiedzili pomnik upamiętniający obronę Wysokiej w 1939 roku, pomnik Armii Krajowej w Makowie Podhalańskim jak i poległych żołnierzy Wojska Polskiego Zembrzycach oraz groby partyzantów AK na cmentarzu parafialnym w Suchej Beskidzkiej. Nasi działacze w każdym z tych miejsc zapalili znicze i uczcili minutą ciszy żołnierzy poległych w walce o wielką Polskę.

 

Szczecin

Działacze MW Szczecin wzięli udział w kweście “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

 

Szydłowiec

1. listopada w ramach akcji „Zapal znicz Bohaterom” Wszechpolacy z Szydłowca wraz z grupą młodzieży katolickiej i księdzem z lokalnej parafii w Jastrzębiu udali się na cmentarz, gdzie pochowani są żołnierze Armii Krajowej. Kapłan przypomniał krótko historię żołnierzy tu spoczywających, po czym wszyscy pomodlili się za ich dusze, złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze. Tarnobrzeg

Od rana 1. listopada działacze kwestowali na rzecz propagowania pamięci o polskim podziemiu niepodległościowym z lat 1939-1963. Zebrane środki zostaną przeznaczone między innymi na opracowywanie broszur dla dzieci i młodzieży, budowę i remont nagrobków oraz organizację wykładów, spotkań, uroczystości. Wszystkich osobom wspierającym inicjatywę serdecznie dziękujemy. O godzinie 18 na Cmentarzu Wojskowym razem z mieszkańcami Tarnobrzega spotkaliśmy się, aby wspólnie zapalić znicz dla tych, którzy za Ojczyznę oddali najwyższą cenę.

 

 Tomaszów Mazowiecki

Wigilię Dnia Wszystkich Świętych tomaszowscy Wszechpolacy spędzili na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej, Wraz z sympatykami dziarsko chwycili za szczotki, grabki i ścierki, i zabrali się do pracy. Po uprzątnięciu liści oraz umyciu płyt pamiątkowych zapalili znicze na nagrobkach oraz przy symbolicznych pomnikach i płytach żołnierzy: ZWZ-AK, AK, Związku Hallerczyków; walczących: w powstaniu warszawskim, w bitwie pod Monte Cassino, w bitwie pod Bzurą; zamordowanych w Katyniu oraz poległych w obozach koncentracyjnych, a następnie oddali się chwili zadumy.

 

Warszawa

Działacze warszawskiej struktury Młodzieży Wszechpolskiej wzięli udział w sprzątaniu grobów narodowców pochowanych na Powązkach. Wszechpolacy odwiedzili groby m.in.: Wojciecha i Bohdana Wasiutyńskich, Leona Mireckiego, Jana Ludwika Popławskiego, Bolesława Piaseckiego, Eligiusza Niewiadomskiego, Jana Mosdorfa, Stanisława i Władysława Grabskich.

 

Włoszczowa

Przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy cmentarz, pobliski grób i pomniki. Posprzątaliśmy tam, gdzie było można oraz zapaliliśmy znicze. Najważniejszym jest ( i do tego zachęcamy) aby o wielkich ludziach, którzy spoczywają na naszych cmentarzach pamiętać na co dzień. Jeśli w twojej okolicy są takie groby, a przecież nasza historia pisała się tak, że na prawie każdym cmentarzu groby polskich żołnierzy są, odwiedzaj je i pamiętaj o nich. Jesteśmy to winni ludziom, którzy oddali życie myśląc o nas.


Zagłębie Dąbrowskie

W ramach akcji “ZAPAL ZNICZ BOHATEROM” nasi działacze, odwiedzili dziś kilka grobów oraz pomników poświęconych osobą, które przelały krew za naszą ojczyznę. Jak co roku prowadziliśmy także zbiórkę publiczną “Przywracamy pamięć o żołnierzach wyklętych”, wszystkim serdecznie dziękujemy za datki.
“Niech z mogił żołnierzy naszych, poległych na polach całego świata, powstanie Wielka Polska!”

 

Zielona Góra

W czwartek, tj. 29 października, późnym popołudniem zielonogórscy Wszechpolacy wybrali się na cmentarz, aby symbolicznie zapalić znicz na grobach zasłużonych.Kilkuosobowa delegacja naszych działaczy zapaliła znicze i odmówiła krótką modlitwę w intencji bohaterów, osób poległych za ojczyznę, ale również tych, którzy zasłużyli się dla naszego regionu.

 

 

Żyrardów

Działacze naszego koła odwiedzili groby żołnierzy poległych w obronie ojczyzny na lokalnym cmentarzu . Przy każdym z nich zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy krótką modlitwę. Następnie pod pomnikiem upamiętniającym poległych ułożyliśmy ze zniczy kotwicę Polski Walczącej. Z cmentarza żyrardowskiego, pojechaliśmy do okolicznych Bud Zosinych, gdzie odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy, którzy zginęli w tak zwanej “bitwie pod Jaktorowem”.

 

 

Check Also

Nowy Sącz szyje maseczki

W imieniu Młodzieży Wszechpolskiej Nowy Sącz prowadzimy akcję #dlabiałychbohaterów. Będziemy szyć maseczki, które trafią do …