Home / Małopolskie / ”Państwo czy Naród” – spotkanie Nacjonalistycznego Klubu Dyskusyjnego

”Państwo czy Naród” – spotkanie Nacjonalistycznego Klubu Dyskusyjnego

Krakowscy wszechpolacy uczestniczyli w dyskusji zorganizowanej w ramach Nacjonalistycznego Klubu Dyskusyjnego.

NKD

W sobotę, tradycyjnie jak co miesiąc odbył się Krakowski Nacjonalistyczny Klub Dyskusyjny współtworzony przez Młodzież Wszechpolską, 3 Drogę i Małopolskich Patriotów.Tematem dyskusji było pytanie : NARÓD czy PAŃSTWO? Dla współczesnych nacjonalistów jest to pytanie kluczowe, w szczególności w ramach dzisiejszej dyskusji nad znaczeniem państwa i popularyzacji idei konserwatywnej, która stawia państwo jak swoisty punkt wyjścia dla narodu.

Pomimo zbieżnego podejścia do narodu to koncepcja państwa była już miejscem głębokich różnic – pojawiły się dwie koncepcje – pierwsza to teza państwo należy traktować jako uzupełnienie narodu, druga to przeświadczenie, że państwo (obecne) stanowi zagrożenie dla narodu. Uczestnicy dyskusji ustalili, że naród bez względu na wszystko jest punktem wyjścia dla państwa, to właśnie państwo wywodzi się z narodu, jest jego organizacją służącą zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności rozwoju. Dużo większy kłopot pojawiał się przy próbie określenia znaczenia państwa dla współczesnego nacjonalisty, wobec tego ustalono kilka podstawowych wytycznych:

s) aktualne państwo (Polska) jest dla narodu zagrożeniem, ponieważ jest spuścizną systemu totalitarnego narzuconego nam z zewnątrz i współtworzone od nowa (tzw. III RP) przez osoby związane z „upadającym systemem”;

b) państwo ma zawsze służyć narodowi, oznacza to, że najwyższa władza zawsze należy do narodu a nie do „większości” obywateli,
c) nacjonalista musi dążyć do budowy państwa, opartego na najlepszym ustroju (kwestie ustrojowe nie zostały poruszone z racji braku związku z tematem).
Sama dyskusja przebiegła w dobrej i aktywnej atmosferze. Miejmy nadzieję że następne spotkanie będzie równie owocne jak to.

479720_328248260708948_1507408790665624117_n

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …