Home / Małopolskie / MW Sucha Beskidzka przypomina o lokalnych bohaterach walk o niepodległość

MW Sucha Beskidzka przypomina o lokalnych bohaterach walk o niepodległość

4 października działacze Młodzież Wszechpolska udali się do Wysokiej by uczcić pamięć poległych żołnierzy Wojska Polskiego i partyzantów z Powiatu suskiego.

12088361_401024423425447_7768175054863811071_n
5 października o godzinie 16 działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Suchej Beskidzkiej w ramach akcji “Uchroń od zapomnienia – Powiat suski” którą organizują razem z Małopolskimi Patriotami udali się pod pomnik poległych żołnierzy WP i partyzantów z regionu. Zapaliliśmy znicze na grobach naszych przodków, którzy walczyli w Obronie Wysokiej. Bitwa ta zwana także “małym Westerplatte” trwała 2 dni, a polskimi oddziałami dowodził nią płk. Stanisław Maczek. Pomimo zniszczenia 30-50 czołgów i odparcia dwóch ataków Niemcy w godzinach wieczornych zdobyli Wysoką. W nocy mieszkańcy Wysokiej odkręcili zawory w 2 cysternach i w wyniku pożaru w powietrze wyleciały czołgi uszkodzone w boju poprzedniego dnia i odpoczywający żołnierze 3 Dywizji Górskiej
Jest to część szerszej akcji, w ramach której Młodzież Wszechpolska i Małopolscy Patrioci przypominają o lokalnych bohaterach.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …