Home / Świętokrzyskie / Wszechpolacy ze Starachowic pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych ze swojego miasta

Wszechpolacy ze Starachowic pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych ze swojego miasta

W niedzielę 20. września działacze koła starachowickiego odwiedzili cmentarz przy ul. Zgodnej. Zmówiliśmy modlitwę za poległych, a także zapaliliśmy znicze. W ostatnim czasie, 15 .września miała miejsce rocznica pogrzebu na tym cmentarzu dwóch żołnierzy AK, zamordowanych przez UB w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1945 roku.

Tomasz Pochylski ps. “Tom” i Marian Stanecki “Stanowczy” pochodzili z Wierzbnika – miasteczka włączonego w 1939 roku w obręb Starachowic. W czasie wojny walczyli w oddziałach Antoniego Hedy “Szarego”.
Latem 1945 roku w rejonie Iłży nasiliły się napady zbrojnych band rabunkowych. Grupa żołnierzy została wysłana aby temu zapobiec, w tym Tomasz i Marian.
Brali udział w ochronie miejscowej ludności przed bandami, ale 7 września na kwaterze w Podkońcach zostali otoczeni przez wojsko ludowe. Poddali się. Byli bici, wkrótce przewieziono ich do Ostrowca. Tam byli przesłuchiwani i w okrutny sposób torturowani. Kilka dni później dwoje z nich – Tomasz i Marian zostali zawiezieni ciężarówką do pobliskiego lasu i rozstrzelani, a ciała rozebrano i zostawiono niepochowane.
Nim padły strzały, krzyknęli “Niech żyje Polska niepodległa”.

Kilka dni później, staraniem rodziny zostali przewiezieni i z wieloma problemami ze strony UB pochowani na cmentarzu w Starachowicach.
Ciekawostką jest, że pomnik wykonany wkrótce po pogrzebie, gloryfikujący ich zasługi dla Polski, nie budził sprzeciwu ówczesnych władz.


12019770_1008300002565726_8655413358744621746_n

Odwiedziliśmy także grób dwóch wykonawców wyroku na Ericha Schütze – szefa Gestapo dystryktu radomskiego Generalnej Guberni, który 25 maja 1944 został zlikwidowany na rynku w Wierzbniku. W czasie akcji polegli Bolesław Papi “Czerw” i Michał Nowak “Pierwiosnek”

Chwała Bohaterom!

Check Also

Skarżysko-Kamienna: 77 rocznica masowego mordu na Polakach

W niedzielę, 12 lutego działacze Młodzieży Wszechpolskiej ze Starachowic wzięli udział w uroczystościach 77. rocznicy …