Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Zgierz uczcił ofiary ludobójstwa na Wołyniu
Home / Łódzkie / Zgierz uczcił ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Zgierz uczcił ofiary ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca 2015, w 72. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu kilkadziesiąt osób wzięło udział w Apelu Pamięci Ofiar Wołynia, zorganizowanym przez zgierską Młodzież Wszechpolską.

wolyn8

Apel na zgierskim Placu Stu Straconych pod tablicą “W hołdzie poległym i pomordowanym” rozpoczął się o godzinie 16:00 odczytaniem Apelu Pamięci.

Następnie głos zabrał porucznik Tadeusz Łobanowski, weteran 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który mówił o swoich wspomnieniach z tamtych tragicznych dni. Po nim przemowę do zebranych wygłosił ks. Tadeusz Żurawski, również świadek rzezi na Wołyniu. Mówił: Potrzebne jest polsko-ukraińskie pojednanie, ale oparte na fundamencie prawdy. Ks. Żurawski odmówił także modlitwę za pomordowanych.

Głos zabrał także pełnomocnik zgierskiej Młodzieży Wszechpolskiej, Kamil Klimczak: Dzisiaj z ust polskich polityków, również na wiecach w polskich miastach słychać zbrodniczy dla tysięcy Polaków okrzyk “Sława Ukrainie!” (…) Mówimy teraz: Polska upomni się o każdego Polaka, od Zaolzia po Wołyń!

Na zakończenie Apelu zgromadzeni złożyli kwiaty i znicze pod tablicą i odśpiewali hymn narodowy.

 

Check Also

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca obchodziliśmy – również w Łodzi – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia …