Home / Małopolskie / Rajd myślenicki 2015

Rajd myślenicki 2015

W nocy z 3. na 4. lipca z krakowskiego Borku Fałęckiego wyruszył rajd do Myślenic. Wydarzenie to miało na celu przypomnienie i upamiętnienie słynnej wyprawy myślenickiej Adama Doboszyńskiego, z 1936 roku. Rajd był zorganizowany przez koło MW Kraków. 

Myślenice3

Adam Doboszyński – słynny krakowski działacz narodowy, wraz z kilkudziesięcioma aktywistami Stronnictwa Narodowego zorganizował w nocy z 22/23 czerwca 1936 roku wyprawę do Myślenic. Była to reakcja na zabójstwo przez policję Wawrzyńca Sielskiego, ale także reakcja na przymierzę handlarzy żydowskich ze starostą myślenickim, które to uniemożliwiało funkcjonowanie polskim sprzedawcom w tym mieście. Dodatkowo wyprawa miała na celu być zaczątkiem narodowej rewolucji – zbrojnego wystąpienia przeciwko władzy sanacyjnej. Gdy Doboszyński wraz z towarzyszami dotarł do Myślenic, rozbrojono posterunek policji, rozbito witryny żydowskich sklepów, a starostę myślenickiego wychłostano. 

W związku z rocznicą grupa 14. wszechpolaków oraz dwójka sympatyków MW wyruszyła do Myślenic. Rozpoczęto od wprowadzenia uczestników w kontekst wyprawy Doboszyńskiego oraz przedstawienia jego życiorysu. Odbyło się to w nieprzypadkowym miejscu, bowiem pod kamienicą gdzie bohater rajdu mieszkał, a gdzie obecnie jest przytwierdzona tablica jemu poświęcona. Pod tablicą złożono znicze oraz odmówiono modlitwę o Wielką Polskę oraz o szczęśliwy przebieg marszu. Rajd przeszedł przed miejscowości takie jak Swoszowice, Wrząsowice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Polanka. Po czym około godziny 5:00 dotarł do rynku w Myślenicach, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Po drodze odbył się postój w Sieprawiu, przy źródełku błogosławionej Anieli Salawy, gdzie prezes okręgu, kolega Szymon przybliżył zebranym jej życiorys.

Rajd miał na celu nie tylko przypomnienie wyprawy myślenickiej oraz upamiętnienie Adama Doboszyńskiego wraz z jego towarzyszami, ale także integrację wewnątrzorganizacyjną, bowiem oprócz działaczy Krakowa wzięli w nim udział aktywiści z Andrychowa, Limanowej, Mszany Dolnej oraz Tarnowa, a także dwójka sympatyków.

Dziękujemy za obecność, i z tego miejsca serdecznie zapraszamy na przyszłoroczny rajd. Czołem Wielkiej Polsce!

Myślenice1

Myślenice2

Myślenice4

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …