Home / Wydarzenia / II Marsz Piastowski – 23.07 – 26.07

II Marsz Piastowski – 23.07 – 26.07

23 lipca wyruszył w trasę z Poznania do Gniezna śladami początków państwa polskiego II Marsz Piastowski, którego Młodzież Wszechpolska była współorganizatorem, a działacze organizacji z całego kraju pojawili się na nim w dobrej liczbie niemal 30 osób.

AGAWHESGS

Marsz Piastowski już drugi raz został zorganizowany przez Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską, a także lokalnych patriotów z Gnieźnieńskich Patriotów. Nad przebiegiem marszu i jego bezpieczeństwem czuwali koledzy ze Straży Marszu Niepodległości. W tegorocznym Marszu udział wzięło około 60-70 osób.W tym roku obchodziliśmy również rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Na marsz przyjechali ludzie ze wszystkich stron Polski, niektórzy również dzień wcześniej w celu zwiedzenia bardzo ciekawego miasta jakim jest Poznań.Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w katedrze poznańskiej, po której wszyscy z jednakowymi chustami z orłem wyruszyli na trasę. Najdłuższym dniem pod względem przebytej odległości był dzień pierwszy, kiedy to pokonana została ok 30 km odległość. Pogoda była wszelaka, jednego dnia świeciło słońce, następnego pielgrzymów witały burze i ulewy. Mimo przeciwności, po 3. dniach wędrówki udało się dotrzeć do pierwszej stolicy Polski, Gniezna. Tam, w katedrze gnieźnieńskiej grupa pomodliła się przy grobie św. Wojciecha, Patrona Polski. Następnie po świątyni biorących udział oprowadził  młody przewodnik, który z entuzjazmem opowiadał o miejscu, w którym się znajdowali.

Zakończenie Marszu Piastowskiego odbyło się mimo to nie w sobotę, a w niedzielę po Mszy Świętej i krótkiej konferencji podsumowującej.

Na kolejny przyszło roczny Marsz Piastowski spoglądamy z nadzieją, że weźmie w nim udział jeszcze więcej osób niż w latach poprzednich. Okazja do tego będzie bowiem wyjątkowa ! W roku 2016 świętować będziemy 1050 rocznicę Chrztu Polski!

 

zdjęcia: Rafał Wichniewicz, portal Gniezno24.com

Relacje medialne: Gniezno24.com

Check Also

Okręg Śląski: Spotkanie opłatkowe ślaskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej

W sobotę (21.12.2019) miało miejsce doroczne spotkanie opłatkowe śląskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej i środowisk narodowych. …