Home / Podkarpackie / MW Przemyśl poznaje swoje miasto

MW Przemyśl poznaje swoje miasto

W miniony weekend działacze MW Przemyśl uczestniczyli w żywej lekcji historii, prowadzonej przez dziadka jednego z działaczy koła.

Pan Andrzej Koperski, z zawodu archeolog i historyk, oprowadzając Wszechpolaków po najbardziej tajemniczych miejscach w Przemyślu zaznajamiał ich z historią. Działacze dowiedzieli się, że Przemyśl jako jedno z głównych miast w Autonomii galicyjskiej miało więcej swobody w prawach czy w życiu codziennym, niż inne miasta w pozostałych zaborach. Dzięki temu, we wszystkich okrągłych rocznicach różnych wydarzeń w XIX wieku, postawiono wiele pomników upamiętniających patriotyczne zrywy, narodowych bohaterów, polskich wieszczów. W 200 rocznicę Bitwy pod Wiedniem oraz Insurekcji Kościuszkowskiej postawiono pomniki Jana III Sobieskiego oraz Tadeusza Kościuszki. W 1910 roku – z okazji 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem – na bocznej ścianie Archikatedry przemyskiej umieszczono rzeźbę przedstawiającą Władysława Jagiełłę z Jadwigą.

Takie lekcje historii powinny odbywać się w każdym mieście i uczestniczyć w nich powinni nie tylko działacze narodowi ale wszyscy mieszkańcy miast. Mało kto dobrze zna historię swego miasta. Przechadzając się ulicami naszych miast nie zdajemy sobie sprawy z historii jaka w nich spoczywa. Należy słuchać opowieści starszych, doświadczonych osób. Są one ostatnimi żywymi nauczycielami przeszłości.

CWP !

 

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …