Home / Lubelskie / Oświadczenie w związku ze spotkaniem z Vasylem Pavlyukiem na UMCS

Oświadczenie w związku ze spotkaniem z Vasylem Pavlyukiem na UMCS

Oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej
odnośnie spotkania z Vasylem Pavlyukiem na UMCS

                 Młodzież Wszechpolska w związku z organizowanym na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej spotkaniu z nowym konsulem generalnym Ukrainy w Lublinie, Wasylem Pawlukiem sprzeciwia się organizowaniu tego typu spotkań na polskiej, publicznej uczelni wyższej. Organizowanie spotkania z taką osobą w instytucjach publicznych jest w naszej ocenie karygodne. Porównać można by je do spotkania z czcicielami Hitlera, Himlera czy innych nazistowskich zbrodniarzy.  W polskiej przestrzeni publicznej, a tym samym na uczelni wyższej nie będziemy tolerować antypolskich i banderowskich poglądów, które godzą w naszą historię, nie mniej niż poglądy nazistowskie czy komunistyczne. Niestety brak polskiej polityki historycznej zezwala na szydzenie z naszej tożsamości narodowej i krwi 200 tys. Polaków przelanej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. My młodzi Polacy, studenci, sprzeciwiamy się temu z całą stanowczością.

             Nie zgadzamy się na publiczne wystąpienia jednego z liderów neobanderowskiej partii Swoboda,  która jest organizacją jawnie odwołującą się do ideologii zbliżonej do nazistowskiej, której szerzenie w Polsce jest zakazane przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Swoboda, do której należy Pawluk, współorganizuje marsze ku czci zbrodniarzy wojennych takich jak Stephan Bandera czy Roman Szuchewycz,. Byli to bandyci, stojący na czele tzw. Ukraińskiej Armii Powstańczej, którzy ponoszą odpowiedzialność za zorganizowane w latach 40-tych  XX wieku ludobójstwa polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Zamordowanych zostało wtedy ok. 200 tys. Polaków, większość w bestialski sposób, a ich jedyną winą była ich polska narodowość…

            Sam Pawluk będąc sekretarzem lwowskiej rady miejskiej doprowadził do postawienia warty honorowej przy pomniku Bandery, zaś o wyżej wymienionych zbrodniarzach wypowiadał się w sposób następujący: „Bandera i Szuchewycz to nasi bohaterowie, są w naszych sercach, w naszych umysłach, w naszej historii”.

            Hańbą jest sam fakt umożliwiający objęcie takiemu człowiekowi placówki dyplomatycznej w kraju, którego obywatele zostali wymordowani przez jego bohaterów. Jeszcze większą zaś hańbą jest zapraszanie go na uniwersytet i umożliwianie publicznego wystąpienia. Do dzisiaj, również w Lublinie, żyją ludzie którzy cudem ocaleli z działań UPA, często w ich wyniku stracili całe rodziny. Co poczują Ci ludzie, gdy dowiedzą się o tym, że w wolnej Polsce, zaprasza się na uniwersytety ludzi gloryfikujących morderców ich rodzin? Czy nie dość im, że ukraiński parlament w dniu wizyty Prezydenta RP na Ukrainie, przyjmuje uchwałę uznającą osoby odpowiedzialne za śmierć ich bliskich za bohaterów? Czy muszą doznawać upokorzeń również we własnym kraju? Warto również dodać, że sam Pawluk będąc urzędnikiem we Lwowie, wbrew porozumieniom, uniemożliwiał oddanie Polakom niegdyś katolickich kościołów oraz oddanie Domu Polskiego, mimo że w Przemyślu analogiczny dom dla Ukraińców został przekazany już dawno.  Bardzo uzasadnione może się więc wydawać podejrzenie, że człowiek ten jest dogłębnie przesiąknięty nienawiścią do Polaków.

            Tak jak nie do pomyślenia w Polsce byłoby przeprowadzanie wykładów z czcicielami Hitlera i nazizmu, tak apelujemy żeby zakazywać wstępu na uczelnie ludziom czczącym banderowców, którzy przecież współpracowali z nazistami, a swoją ideologię bardzo mocno oparli na myśli swoich niemieckich protektorów, a więc na nienawiści do Narodu Polskiego.  Na polskich uniwersytetach nie ma miejsca dla takich ludzi, dlatego też z całą stanowczością sprzeciwiamy się takim działaniom i mamy nadzieję, że więcej nie będą one miały miejsca.

Check Also

Lublin: „W imieniu dam”

8 marca z okazji Dnia Kobiet już po raz kolejny nasze koleżanki organizowały pikietę antyfeministyczną …