Home / Lubuskie / Odwiedziny byłego prezesa okręgu lubuskiego w Zielonej Górze

Odwiedziny byłego prezesa okręgu lubuskiego w Zielonej Górze

Wczoraj, tj. 14 maja, na cotygodniowym spotkaniu Młodzieży Wszechpolskiej w Zielonej Górze, gościliśmy byłego prezesa okręgu lubuskiego, kol. Bartosza Żukowskiego. Spotkanie te odbyło się w ramach stworzonego w zielonogórskim kole cyklu spotkań ze starszymi działaczami naszej organizacji.

SONY DSC

Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie – odśpiewaniem Hymnu Młodych. Następnie prezes zielonogórskiego koła, kol. Krystian Pacholik, przedstawił przybyłym Wszechpolakom plan spotkania i oddał głos naszemu gościowi. Kol. Bartosz, który na wstępie przywitał się z nowymi działaczami, pokrótce opowiedział treść swojej przemowy. Przypomnijmy, że ideą tego cyklu spotkań jest zapoznanie się z działalnością MW, w latach ubiegłych. Jest to także żywe zapoznanie się z historią organizacji, skorzystanie z doświadczenia starszych kolegów oraz wymiana zdań na temat kształtowania się Młodzieży Wszechpolskiej w teraźniejszości. Zaproszony gość na początku powrócił do roku 1989 i powołania na nowo organizacji przez Romana Giertycha, przybliżył nam również podłoże polityczne i społeczne w okresie reaktywacji MW. Bardzo ważnym aspektem w całej przemowie było także przedstawienie nam działalności w województwie lubuskim oraz podkreślenia tego, że nasza organizacja nigdy nie działała tylko i wyłącznie na podłożu społecznym. Przez akcje, zarówno ogólnopolskie oraz regionalne, działacze starali się kształtować losy przyszłych pokoleń. Przypomnijmy, że kol. Bartosz był najpierw prezesem koła zielonogórskiego, a następnie został prezesem okręgu. W trakcie swojego urzędowania przeszedł przez kilka etapów rozwoju MW. Chodzi tutaj przede wszystkim o okres rozkwitu LPR oraz jego upadek. Starszy działacz przybliżył nam w tym momencie postać Romana Giertycha, osoby, która reaktywowała MW w roku 1989, a także innych ważnych postaci dla całej organizacji, między innymi:Krzysztofa Bosaka, który wywodzi się z Zielonej Góry. Około godzinne przemówienie skończyło się luźną rozmową i pytaniami do gościa.

Następnie przeszliśmy do kolejnej części spotkania, czyli omówienia jednej z lektur kandydatów na członków Młodzieży Wszechpolskiej. Kol. Justyna Gwinner, która jest także działaczką Sekcji Kobiet RN Lubuskie przedstawiła zebranym jeden z zeszytów szkoleniowych naszej organizacji, a dokładniej tekst prof. Jacka Bartyzela “Ojkofobia”. Po przedyskutowaniu spraw organizacyjnych, całość spotkania zakończyliśmy odmówieniem modlitwy żołnierzy NSZ.

Młodzież Wszechpolska Zielona Góra

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …