Home / Lubuskie / Powołanie nowego koła w woj. lubuskim

Powołanie nowego koła w woj. lubuskim

Wczoraj, tj. 18 kwietnia, delegacja zielonogórskich Wszechpolaków odwiedziła powstające w Żaganiu nowe struktury Młodzieży Wszechpolskiej. Tym samym, prezes zielonogórskiego koła, a zarazem wiceprezes okręgu lubuskiego, Krystian Pacholik, udzielił pełnomocnictwa na tworzenie koła kol. Wojtkowi, który do tej pory był sympatykiem organizacji.

11159269_971451032865674_1844163858_o

Spotkanie, które odbyło się w Pałacu Książęcym rozpoczęliśmy tradycyjnym przywitaniem Wszechpolaków, następnie w związku z tym, że odbywało się ono w Żaganiu dopiero pierwszy raz, prowadzenia go podjął się prezes zielonogórskiego koła. Kol. Krystian na początku przywitał zarówno gości jak i żagańskich działaczy oraz przedstawił plan spotkania. Następnie przedstawił referat dotyczący Młodzieży Wszechpolskiej, w którym przedstawił historię, cele i deklarację ideową organizacji. Młodzież Wszechpolska jest stowarzyszeniem społeczno-wychowawczym skupiającym młodych ludzi, którym bliska jest miłość do ojczyzny i przywiązanie do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Referujący podkreślił, że naszym celem jest wychowanie członków w duchu wartości narodowych i katolickich, wykształcenie w nich pełni poczucia obowiązków patriotycznych tak by na każdym stanowisku starali się być pożyteczni Ojczyźnie. Ważnym punktem referatu było odwołanie się do tożsamości, świadomości i tworzenia formacji Wszechpolaków. Kol. Krystian opowiedział również całą historię organizacji, począwszy od roku 1886 roku i Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, skupił się także na postaci Romana Dmowskiego oraz Jana Mosdorfa. W kolejnej części referatu skupił się na współczesnym działaniu MW, opowiedział o sposobie wykonywania akcji i ich różnorodności. Powiedział, ze ważne jest włączenie się koła w lokalne wydarzenia oraz środowisko patriotyczne. Jednym z punktów referatu było nakreślenie sytuacji lubuskiego MW oraz swoich doświadczeń związanych z prowadzeniem zielonogórskiego koła.

Następnym elementem spotkania była przemowa kolejnego gościa, byłego działacza Młodzieży Wszechpolskiej, dziejsieszego lidera Ruchu Narodowego w województwie lubuskim, kol. Krystiana Kamińskiego. Opowiedział on o inicjatywie społeczno-politycznej jaką jest RN. Skupił się na bogatej tradycji zobowiązującej nas do walki o suwerenność kraju, naprawę polityczną i gospodarczą zawłaszczonego państwa, o obronę wolności jego obywateli i o realizację w sferze kultury i polityki tradycyjnych wartości. Powiedział również, że to działanie w organizacji przygotowuje nas do działalności politycznej.

Następnie koledzy z Żagania opowiedzieli o początkach swojej działalności, pierwszych akcjach i wystosowali kilka pytań do starszych kolegów. Zielonogórzanie przekazali również kilka książek i materiałów dotyczących Ruchu Narodowego oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Ponad godzinnie spotkanie skończyliśmy zwiedzaniem Żagania, koledzy pokazali działaczom z Zielonej Góry najważniejsze zabytki oraz opowiedzieli o historii miasta. Zapowiedzieli również swoją rewizytę.

Młodzież Wszechpolska Żagań

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …