Home / Podkarpackie / 70. rocznica ludobójstwa w Borownicy

70. rocznica ludobójstwa w Borownicy

19 kwietnia kilkudziesięcioosobowa delegacja MW Podkarpacie wzięła udział w  obchodach rocznicy ludobójstwa we wsi Borownica dokonanej przez OUN-UPA.

glowne (Kopiowanie)

Podczas uroczystości nasza delegacja  złożyła kwiaty i znicze przy pomniku pomordowanych. Podczas przemówień głos zabrał prezes Okręgu Podkarpackiego MW, kol. Dariusz Jedynak, który powiedział:

Spotykamy się w dzisiaj w Borownicy,aby upamiętnić 70 rocznicę zagłady mieszkańców tejże miejscowości . Społeczeństwa polskiego, które chciało nim pozostać wbrew woli szowinistycznych ukraińskich radykałów za co ponieśli najwyższą ofiarę. Własne Życie.

W listopadzie 2013 r. po raz pierwszy “prozachodni” Ukraińcy wyszli na ulice, kiedy to ówczesny prezydent Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Kryzys na Ukrainie jaskrawo objawił miałkość naszej elity i kreowanej przez nią polityki wschodniej. Cały establishment nieprzytomnie powtarza dziś słowa i gesty nijak mające się do interesów Polski, ale także interesów samych Ukraińców. Polska klasa polityczna i medialna powtarza stare błędy, które jak widać niczego jej nie nauczyły..
Problemem stali się neobanderowcy – ludzie odwołujący się do zbrodniczej ideologii S. Bandery, którzy zyskali spore poparcie wśród ukraińskiego społeczeństwa i dość szybko stali się jednymi z liderów rewolucji. Nie przeszkodziło to jednak polskim “elitom” w ślepym popieraniu prozachodnich dążeń Ukraińców. Szczególnie mocno swoje poparcie wyrażali politycy Prawa i Sprawiedliwości, wspomagani przychylnymi im mediami(Gazeta Polska, niezalezna.pl). Doszło do sytuacji, w której “polscy politycy”, dziennikarze, a także zwykli obywatele, którzy tworzyli w naszym kraju tzw. “majdany poparcia” wykrzykiwali haniebne hasła ” Sława Ukrainie! Herojam sława!” – a przecież były to niejednokrotnie ostatnie słowa, jakie słyszeli nasi rodacy mordowani przez bandy UPA !

Jako narodowcy musimy przypomnieć i przypominamy, że Ukraińska Powstańcza Armia oparta była na wrogiej Polsce ideologii ukraińskiego szowinizmu.
W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu UPA prowadziła działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Wymordowano wówczas większość mieszkańców, zaś szczególna brutalność i okrucieństwo, z jakim dokonywano zbrodni na Polakach, sprawiły, iż w pamięci krewnych ofiar oraz środowisk narodowych wydarzenie to – i następujące po nim dalsze akty gwałtu na ludności cywilnej – otrzymało miano Rzezi Wołyńskiej. Dziesiątki tysięcy naszych rodaków zginęło tylko za to, że byli Polakami. Wielu do dziś nie ma godnego pochówku.
Zdecydowana większość narodowców oraz kresowiaków opowiadała się za daleko idącą neutralnością w sprawie rewolucji ukraińskiej, która jak pokazał czas, byłaby najlepszym rozwiązaniem.

Obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski 9 kwietnia bieżącego na wystąpieniu w parlamencie ukraińskim wypowiedział następujące słowa:
“Tylko synowie wielkich narodów, tacy jak Ukraińcy, potrafią tak walczyć i pięknie mówić o własnej ofierze”
Ofierze…
Która była jednym wielkim ludobójstwem. Naszym zdaniem popieranie ruchów społecznych, w których jeśli nie dominującą, to bardzo znaczącą rolę odgrywają ludzie odwołujący się do zbrodniczych, antypolskich ideologii, jest pluciem w twarz ofiarom ludobójstwa na kresach oraz ich rodzinom.
Najlepszym komentarzem w odniesieniu do wypowiedzi Pana prezydenta, są słowa wielkiego polaka, poety Cypriana Kamila Norwida : ” (…) Każdego, kto zatraca pamięć mordowanych powinno się wymazać z imienia Narodu na zawsze.
Każdemu, kto nikczemnie milczy wobec prawdy powinno się zamknąć usta, aby więcej za Naród nie mógł mówić (…)”

Następnie udaliśmy się na Mszę Świętą pod przewodnictwem Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Wśród pocztów sztandarowych wojska i pobliskich szkół był też obecny sztandar Młodzieży Wszechpolskiej.

Po Błogosławieństwie Bożym wszyscy udaliśmy się na chwilę pod pomnik, a następnie na poczęstunek organizowany przez zaprzyjaźnionego z nami Proboszcza.

Młodzież Wszechpolska – Okręg Podkarpacki

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …