Home / Zachodniopomorskie / Rocznica grudnia ’70 w Szczecinie

Rocznica grudnia ’70 w Szczecinie

dr  Zobowiązani do pamięci o tak ważnych wydarzeniach dla naszego regionu, zorganizowaliśmy 16 grudnia w Szkole Delta przy pl. Żołnierza Polskiego wykład, który był częścią społecznych obchodów rocznicy strajków grudniowych w 1970 r., które doprowadziły do zmiany pierwszego sekretarza PZPR na Edwarda Gierka i przygotowały metody strajkowe, wykorzystane później podczas sierpnia ’80.

Dr Artur Kubaj fachowo zarysował tło polityczne grudniowego strajku. Zajmujący się historią demokratycznej opozycji naukowiec, przedstawił kolejność wydarzeń w Stoczni im. A. Warskiego oraz ich znaczenie dla historii Polski.
Na sali byli również dwaj uczestnicy wydarzeń grudniowych: Władysław Czyżewski, organizator strajku na terenie największego, czwartego wydziału Stoczni; Tadeusz Juchniewicz, wówczas małoletni uczestnik ulicznego protestu na przeciwko Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Konfrontowali oni swoje doświadczenia ze słowami historyka.

Ponadto, wszechpolacy 17 grudnia udali się na Cmentarz Centralny w Szczecinie, aby uczcić poległych przy ich grobach, oddając cześć poprzez apel poległych i modlitwę oraz zapalenie zniczy na grobach ofiar. Została uczczona także pamięć tych, którzy zginęli, a których nie umieszczono w oficjalnej dokumentacji. Na koniec dnia wszystkie osoby godnie pamiętające o tej części historii Szczecina udali się na mszę św. w intencji ofiar grudniowych roku 1970 do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

 

44 lata temu, między 14 a 22 grudnia 1970 r., milicja i wojsko otworzyli ogień do manifestujących robotników i przypadkowych osób, które sprzeciwiały się drastycznym podwyżkom cen, walcząc także o godną płacę. Zginęło, według oficjalnych danych, 45 osób a 1165 zostało rannych. Manifestowano głównie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu. Komunistyczni kaci, sprawcy wydarzeń nadal są na wolności.
Podczas tych wydarzeń tylko w Szczecinie reżim komunistyczny pozostawił po sobie 16 ofiar, w
śród których byli młodzi ludzie i robotnicy.

Strajki grudniowe i ich reperkusje to najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Szczecina. Powinny być jednym z elementów budujących tożsamość obywateli z miastem, a Szczecina z Polską. Wielu z nas ma ojców czy dziadków, którzy brali czynny udział w tamtych wydarzeniach. Zapytajmy ich o nie, posłuchajmy relacji żywych uczestników, którzy sprzeciwili się partii komunistycznej.

 

 

 

Check Also

Kołobrzeg: Po raz szósty sprzątali Kanał Drzewny i okolice

W piątkowe popołudnie (15.09.2017 r.) Kołobrzeg Nowej Szansy przeprowadził VI edycję akcji proekologicznej „Sprzątamy Kanał …