Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Poldaskim
Home / Podlaskie / Dzień Żołnierzy Wyklętych w Poldaskim

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Poldaskim

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z marszy poświęconych Żołnierzom Niezłomnym, które odbyły się 1 marca w miastach w województwie Podlaskim.

podlaskie

BIAŁYSTOK

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych! W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizacje kombatanckie, narodowe oraz katolickie, a także kibice Jagiellonii Białystok, zorganizowali w stolicy Podlasia marsz.

Na Rynku Kościuszki zgromadziło się ponad 1500 osób, które przybyły oddać hołd walczącym z komunistycznym okupantem. Na wstępie wiceprezes białostockiego ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych, kol. Robert Kropiewnicki wraz z kol. Tomaszem Gosiewskim ze Stowarzyszenia Odra-Niemen wręczyli nagrody laureatom konkursu literackiego pt. ,,Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni.” Później głos zabrał kol. Marcin Zabłudowski z Młodzieży Wszechpolskiej, który przybliżył przybyłym cele i działania ZŻ NSZ, zaś kol. Tomasz Filipowicz z katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana – przedstawił historię kina TON sprzed którego wyruszył marsz. Jak mówił, w miejscu tym organizowano polityczne procesy pokazowe żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Marsz ruszył trasą silnie związaną z miejscami pamięci polskiej walki z okupantem. Przechodził nieopodal pomnika Armii Krajowej, jak również miejsc, gdzie więziono polskich żołnierzy. W trakcie marszu wznoszono okrzyki, m.in. ,,Cześć i chwała Bohaterom!; Narodowe Siły Zbrojne-NSZ!; naszym celem – Wielka Polska!”. Liczny pochód zakończył się na Cmentarzu Wojskowym. Na miejscu, głos zabrał kol. Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, przypominając, jak ważna jest pamięć o tych, o których pisał Zbigniew Herbert: ,,ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”. Przemówienia zakończył kol. Adam Andruszkiewicz, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej oraz działacz Ruchu Narodowego. Podkreślał, iż autentyczną elitą narodu jest społeczeństwo, które tłumnie i bezinteresownie przybyło by oddać hołd bohaterom, nie zaś – obecna, marna klasa polityczna. Po przemówieniach mury cmentarne wypełniła modlitwa ,,Anioł Pański” za dusze poległych, ks. mjr. SG Wiesława Józefa Kondraciuka.

Następnie organizatorzy złożyli symboliczny wieniec, zaś przybyli na uroczystość mieszkańcy Białegostoku odśpiewali hymn narodowy. Dziękujemy za liczne przybycie oraz do zobaczenia za rok.

v biaystok wyklci2

Polecamy także fotorelacje lokalnych mediów:
http://niezaleznemediapodlasia.pl/bialostocki-marsz-pamieci-zolnierzy-niezlomnych/ http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140301%2FREG00%2F14030997

Suwałki
“Już kończy się Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Przygotowaliśmy się od dawna na ten dzień, sprzątaliśmy nagrobki i pomniki Bohaterów Niezłomnych, zaczęliśmy kwestować. Dziś kwintesencją był udział w obchodach, które rozpoczęła msza św. w Konkatedrze św. Aleksandra. Po mszy wyruszyliśmy ulicami miasta pod pomnik Podziemnych Organizacji Niepodległościowych, gdzie odbył się apel poległych, salwa honorowa i uroczyste złożenie kwiatów. W marszu wzięło kilkaset osób, co cieszy, głownie ludzie młodzi. Po drodze były wznoszone okrzyki. Podczas uroczystości zbieraliśmy również pieniądze na przywrócenie pamięci Niezłomnym Żołnierzom.
Dziękujemy wszystkim za przybycie. ”

v masrsz ski

v marsz ski

złożenie kwiatów 2

Zdjęcia od Kibiców Wigry Suwałki: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.620718707993909.1073741833.424339744298474&type=1
Film z R5: http://www.radio5.com.pl/video/5419,film,marsz-pamieci-zolnierzy-wykletych.html

ŁOMŻA

Pierwszy marsz Żołnierzy Wyklętych w Łomży.
Kilkaset – około 250 – 300 przede wszystkim młodych osób przeszło w sobotę wieczorem ulicami Łomży w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz był jednym z elementów zorganizowanych przez kilka niezależnych od władz organizacji obchodów przypadającego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwone flagi, na ranieniach mieli biało-czerwone przepaski z napisami AK i NSZ. Marsz poprzedzony był mszą święta w intencji ojczyzny oraz wykładem dr. Krzysztofa Sychowicza. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ruszył sprzed Katedry około godziny 19.20. Przeszedł ulicami Sadową, Polową i Zawadzką przed znajdujący się w pobliżu urzędu wojewódzkiego pomnik Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939- 1956. Tu delegacje – także władz miasta i jednostki wojskowej, oraz działaczy Prawa i Sprawiedliwości – złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tu też odbył się Apel Poległych w którym obok m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, czy żołnierzy 33 Pułku Piechoty walczącymi z bolszewikami w 1920 i z Niemcami w 1939 roku wzywano także żołnierzy niezłomnych: Jana Tabortowskiego, ps. „Bruzda”, Stanisława Grabowskiego ps. „Wiarus”, Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk”, Stanisława Marchewkę ps. „Ryba” czy Kazimierza Kamieńskigo ps. „Huzar”.
Tu też odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, po czym większość uczestników Marszu przeszła jeszcze na pobliski stary cmentarza przy ul. Kopernika by zapalić znicze na grobach żołnierzy do końca wiernych… Bogu, Honorowi i Ojczyźnie.

v łomza

v łomza 3

v łomza 2

ZAMBRÓW

“W dniu 2 marca członkowie młodzieży wszechpolskiej przeprowadzili kwestę na rzecz Żołnierzy Wyklętych. Wolontariusze zbierali pieniądze po mszach świętych w kościołach na terenie Zambrowa oraz Szumowa. Akcja spotkała się z serdecznym przyjęciem przez mieszkańców Zambrowa oraz Szumowa. O godzinie 17 na placu Sikorskiego odbyła się również rekonstrukcja historyczna związana z tematyka wyklętych w której uczestniczyli również członkowie naszego koła.”

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …