Home / Kujawsko-Pomorskie / Bydgoski marsz Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Bydgoski marsz Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

1964669_498251453614376_600128545_n

Pierwszego marca 2014 roku bydgoscy Wszechpolacy wzięli udział w marszu z okazji święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddaliśmy hołd młodym Polakom i Polkom, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej podjęli w imię Ojczyzny nierówną walkę z obcą, narzuconą przez czerwonego najeźdźcę władzą i jej terrorem, a swoją heroiczną i niezłomną postawę przypłacali męczeńską śmiercią, torturami i represjami.

Co bardzo cieszy, marsz zgromadził pokaźną ilość uczestników; liczbę „około tysiąca osób” podaje nie kto inny, jak dziennikarze „Gazety Wyborczej”. Nie mniej godny podkreślenia jest liczny udział rodziców z dziećmi oraz młodzieży w wieku nie tylko licealnym, lecz nawet i młodszej. Oprócz wyrażających swe patriotyczne przekonania zwykłych Bydgoszczan oraz naszego koła, w marszu brała udział Kujawsko-Pomorska Brygada Obozu Narodowo-Radykalnego, który zorganizował wydarzenie, kibice bydgoskiego Zawiszy oraz dziewczęta z organizacji Bydgoskie Patriotki.

Około godziny 16.30 pochód ruszył spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piatowskim do ulicy Gdańskiej i w kierunku Starego Rynku. W czasie przemarszu wznoszono hasła antykomunistyczne, narodowe oraz oddające cześć żołnierzom powojennego podziemia, przy czym upamiętniony został w nich nie tylko związany z Obozem Narodowym NSZ, lecz także Armia Krajowa.

W trakcie trwania marszu członkowie Młodzieży Wszechpolskiej prowadzili kwestę na rzecz budowy i renowacji nagrobków i pomników Żołnierzy Wyklętych, organizacji wykładów i spotkań na ich temat oraz publikacji materiałów edukacyjnych o polskich podziemiu antykomunistycznym dla dzieci i młodzieży. Zbiórkę funduszy na te cele organizuje Fundacja Kazimierza Wielkiego z Lublina.

Gdy marsz dotarł na Stary Rynek, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbyły się przemówienia. Głos zabrali zasłużony dla opozycji w czasach PRL profesor Roman Kotzbach, a także koledzy z bydgoskiego ONR: Michał Megger i Robert Stempkowski, który słusznie podkreślił konieczność systematycznej pracy dla Ojczyzny na co dzień, nie zaś jedynie uczestnictwa w uroczystościach. Nie zabrakło też wszechpolskiego głosu w postaci przemówienia prezesa naszego okręgu, kol. Wojciecha Koźmińskiego. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Rotę”, odpalono również race.

Check Also

Toruń: Publiczny Różaniec w lutym

15 lutego, jak co miesiąc, w centrum Torunia odbył się publiczny różaniec w intencji naszej …