Home / Kujawsko-Pomorskie / Bydgoski marsz Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Bydgoski marsz Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

1964669_498251453614376_600128545_n

Pierwszego marca 2014 roku bydgoscy Wszechpolacy wzięli udział w marszu z okazji święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddaliśmy hołd młodym Polakom i Polkom, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej podjęli w imię Ojczyzny nierówną walkę z obcą, narzuconą przez czerwonego najeźdźcę władzą i jej terrorem, a swoją heroiczną i niezłomną postawę przypłacali męczeńską śmiercią, torturami i represjami.

Co bardzo cieszy, marsz zgromadził pokaźną ilość uczestników; liczbę „około tysiąca osób” podaje nie kto inny, jak dziennikarze „Gazety Wyborczej”. Nie mniej godny podkreślenia jest liczny udział rodziców z dziećmi oraz młodzieży w wieku nie tylko licealnym, lecz nawet i młodszej. Oprócz wyrażających swe patriotyczne przekonania zwykłych Bydgoszczan oraz naszego koła, w marszu brała udział Kujawsko-Pomorska Brygada Obozu Narodowo-Radykalnego, który zorganizował wydarzenie, kibice bydgoskiego Zawiszy oraz dziewczęta z organizacji Bydgoskie Patriotki.

Około godziny 16.30 pochód ruszył spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piatowskim do ulicy Gdańskiej i w kierunku Starego Rynku. W czasie przemarszu wznoszono hasła antykomunistyczne, narodowe oraz oddające cześć żołnierzom powojennego podziemia, przy czym upamiętniony został w nich nie tylko związany z Obozem Narodowym NSZ, lecz także Armia Krajowa.

W trakcie trwania marszu członkowie Młodzieży Wszechpolskiej prowadzili kwestę na rzecz budowy i renowacji nagrobków i pomników Żołnierzy Wyklętych, organizacji wykładów i spotkań na ich temat oraz publikacji materiałów edukacyjnych o polskich podziemiu antykomunistycznym dla dzieci i młodzieży. Zbiórkę funduszy na te cele organizuje Fundacja Kazimierza Wielkiego z Lublina.

Gdy marsz dotarł na Stary Rynek, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbyły się przemówienia. Głos zabrali zasłużony dla opozycji w czasach PRL profesor Roman Kotzbach, a także koledzy z bydgoskiego ONR: Michał Megger i Robert Stempkowski, który słusznie podkreślił konieczność systematycznej pracy dla Ojczyzny na co dzień, nie zaś jedynie uczestnictwa w uroczystościach. Nie zabrakło też wszechpolskiego głosu w postaci przemówienia prezesa naszego okręgu, kol. Wojciecha Koźmińskiego. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Rotę”, odpalono również race.

Check Also

Kolejna edycja kampanii społecznej Kocham Polskę

Jak co roku, 14 lutego, odbyła się ogólnopolska Kampania Społeczna Kocham Polskę organizowana przez działaczy …