Home / Dolnośląskie / Zapal Znicz Bohaterom! 2013 (Zdjęcia!)

Zapal Znicz Bohaterom! 2013 (Zdjęcia!)

rr

Wszechpolacy w całej Polsce, od Szczecina po Białystok, przeprowadzali akcje pamięci Naszym bohaterom. Czyścili miejsca spoczynku, oddawali należną im cześć. Zapraszamy do przeczytania relacji z miast w całej Polsce!

RADOM

31 października popołudniem radomscy Wszechpolacy z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych włączyli się w ogólnopolską akcję Młodzieży Wszechpolskiej “Zapal Znicz Bohaterom”.
Narodowcy udali się na miejski cmentarz przy ul. Limanowskiego, aby posprzątać, zamieść oraz umyć groby i pomniki bohaterów, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny bądź zostali zamordowani za to że byli Polakami. Dzisiaj niestety o groby tych często zapomnianych, a niekiedy również i bezimiennych, nikt już nie dba. Znicze zapłonęły na każdym wysprzątanym nagrobku, jak i pod pomnikami upamiętniającymi tragiczne dla naszej Ojczyzny wydarzenia. Sprzątanie trwało do godzin nocnych.
Akcja jest przeprowadzana przez Młodzież Wszechpolską w kilkudziesięciu miastach Polski.
Jeśli my zapomnimy o nich, kto będzie pamiętał o nas?

994574_542870235797791_520088601_n

SUWAŁKI

Z racji zbliżających się Wszystkich Świętych, suwalscy Wszechpolacy postanowili przypomnieć również jakie swobody, nadzieje z naszego życia odbiera nam dzisiejsza władza. W tym celu ustawili pod kilkoma instytucjami “nagrobki” z takimi hasłami jak “żegnamy przyszłość młodych”, “tu odeszła wolność słowa” czy “tu zginęła sprawiedliwość”. Zapalono również znicze. Zakończeniem dnia miało skwitować wspólne wyjście na cmentarz. W parku spotkało się kilkudziesięciu kibiców Wigier, Wszechpolaków i patriotów, między innymi: uczniów, studentów, rodzin z dziećmi. Po drodze dochodziły kolejne osoby, liczbę ludzi pod pomnikiem POW-u można szacować na ponad 100! Znicze zostały postawione pod pomnikiem Sybiraków, POW-u gdzie odśpiewano Hymn Polski i na kilku innych nagrobkach Bohaterów

Całą akcję można uznać za bardzo udaną, dziękujemy wszystkich za przybycie i pomoc. Na dniach pojawi się filmik na fanpage Wigry Suwałki.

fgxh

DĘBICA

Podobnie jak w roku ubiegłym, Dębiccy Patrioci zorganizowali akcję “Zapal znicz BOHATEROM”.

Akcja ta ma na celu propagowanie postaw patriotycznych, a przede wszystkim skierowana jest do rodziców i opiekunów, by Ci, już od najmłodszych lat przekazywali swoim podopiecznym odpowiednie wartości i pielęgnowali w nich miłość do Ojczyzny i pamięć o Bohaterach.

W wielu miejscach w całej Dębicy pojawiły się plakaty, zachęcające do odwiedzenia grobów, gdzie spoczywają ludzie, którzy oddali Ojczyźnie wszystko co mieli – swoje życie.

Rozwiesiliśmy również transparent o treści “BOHATEROWIE ŻYJĄ WIECZNIE”

Niech nasza pamięć i modlitwa, będą wyrazem szacunku i uznania dla wszystkich tych, którzy w trudnych dla Polski chwilach, oddali swoją młodość, życie rodzinne i prywatne, wyrzekli się spokojnego i stosunkowo łatwego życia, na rzecz walki o Wolną Polskę.

“Ginąc myśleli o Tobie – Ty żyjąc pamiętaj o Nich!”

1378892_532840210140615_516225931_n

TORUŃ

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego toruńscy wszechpolacy wraz z członkami Towarzystwo Torunium im. Antoniego Bolta odwiedzili groby bohaterów znajdujące się na cmentarzu garnizonowym. Oprócz odwiedzenia grobu Artura Reiske (przedwojenny działacz narodowy, burmistrz Golubia, uczestnik wojny 1920 roku)), którym od dłuższego czasu opiekuje się lokalny działacz narodowy, zapaliliśmy także znicze na grobach Polaków walczących w 1920 roku z bolszewikami, uczestników kampanii wrześniowej 1939 roku i innych.

Cieszy, że pamięć o bohaterach jest kultywowana przez najmłodszych. Byliśmy świadkami pięknego widoku jakim były grupy przedszkolaków porządkujące groby żołnierskie.
Miłym wydarzeniem była także rozmowa z córką kpt. Mariana Fabianowskiego- uczestnika kampanii wrześniowej. Wzruszająca rozmowa ze starszą panią, która nie dość, ze zajmuje się grobem swego ojca, to także dba o mogiły jego kolegów.

Spacerując między grobami nie sposób nie czuć olbrzymiej wdzięczności dla tych, którzy przed nami walczyli o Wielką Polskę

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

1385974_588229557880874_553207345_n

KOŁOBRZEG

30 października Kołobrzescy narodowcy, w tym działacze Młodzieży Wszechpolskiej zadbali o pamięć żołnierzy Wojska Polskiego. Narodowcy wyczyścili zaniedbane groby AKowców pochowanych w kołobrzeskiej nekropolii oraz zapalili znicze na grobach żołnierzy oraz kołobrzeskich sybiraków. Wielogodzinna praca młodych Kołobrzeżan dała piękny rezultat; zmieciono liście, pozbyto się mchu z nagrobków oraz zadbano o nowe wkłady w zniczach. Narodowy Kołobrzeg planuje podobną akcję za rok.

1395344_231342343692324_1116987474_n

WARSZAWA PRAGA PÓŁNOC

Warszawscy Wszechpolacy z dzielnicy Praga Północ w związku z dniem Wszystkich Świętych włączyli się w ogólnopolską akcję Młodzieży Wszechpolskiej “Zapal Znicz Bohaterom”. Wszechpolacy udali się pod pomnik Polaków rozstrzelanych w ulicznej egzekucji 24 listopada 1943. Egzekucja miała miejsce przy pętli tramwajowej na ul. Radzymińskiej (Praga). W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. major Jerzy Lewiński ps. „Chuchro” (dowódca Kedywu Okręgu Warszawskiego AK) i dr Ludwik Goryński (psycholog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego , kierownik Poradni Młodzieżowej PCK). Wraz z doktorem Goryńskim zginęli także: jego żona dr Ewa Rybicka-Goryńska (działaczka harcerstwa, psycholog, wykładowca psychologii na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, żołnierz AK), jego matka Maria Goryńska oraz jego teść Kazimierz Rybicki (inżynier rolnictwa). Komendanta Kedywu rozstrzelano pod jego przybranym nazwiskiem “Jerzy Reda”.

1392566_521719157918769_672200823_n

WARSZAWA

Koło warszawskie Młodzieży Wszechpolskiej bardzo aktywnie wzięło udział w akcji ogólnopolskiej „Zapal znicz bohaterom”. Już w niedzielę 28 października nasi działacze odwiedzili Cmentarz Powązkowski oraz Powązki Wojskowe, aby tam posprzątać groby osób związanych z Ruchem Narodowym i zapalić na nich symboliczne znicze. Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odwiedziliśmy groby m.in.: Jana Ludwika Popławskiego, Bolesława Piaseckiego, Jana Mosdorfa, Bohdana i Wojciecha Wasiutyńskich czy Stanisława i Władysława Grabskich. Przy każdym grobie koleżanka sekretarz koła omawiała w skrócie dokonania danej postaci związane z Ruchem Narodowym, jak i naszą ojczyzną. Nad każdym grobem odmawialiśmy także wspólną modlitwę. W tym samym czasie część działaczy naszego koła sprzątała groby osób pochowanych na Powązkach Wojskowych, m.in.: Piotra Abakanowicza, Jerzego Ofierskiego, Tadeusza Jastrzębskiego. Z kolei 1 listopada wszyscy działacze koła warszawskiego tradycyjnie spotkali się o godzinie 18 przy grobie Romana Dmowskiego na Cmentarzu Bródnowskim. Kolega prezes naszego okręgu opowiedział tam w skrócie o dokonaniach Romana Dmowskiego, następnie odmówiliśmy wspólną modlitwę, złożyliśmy wieńce oraz zapaliliśmy znicze. Bardzo cieszy ogromna ilość zniczy na grobie czołowej postaci związanej z Ruchem Narodowym, a także wielkie zainteresowanie ludzi, którzy, przychodząc na cmentarz, pamiętają, by pomodlić się także za duszę ś.p. Romana Dmowskiego.

487958_594884797226470_1903868335_n

RZESZÓW

Wszechpolacy z Rzeszowa wzięli udział w akcji “Zapal znicz bohaterom”.

Dziś(tj. 30.10.2013r.) po południu odwiedziliśmy groby, żony ppłk Łukasza Cieplińskiego, Leopolda Lisa-Kuli, pomniki pamięci żołnierzy poległych z rąk okupanta hitlerowskiego, oraz Nieznanych Żołnierzy.

Zapalając dla nich znicz, zmówiliśmy modlitwę o wieczny odpoczynek dusz ludzi poległych o wolną Polskę.
Na zakończenie akcji przy kwaterach Nieznanych Żołnierzy poległych na polu chwały
odśpiewaliśmy “Hymn Młodych”, który przypomniał nam, że jesteśmy Wszechpolakami pamiętającymi o Tych, którzy walczyli o naszą wolność.

Bohaterowie żyją wiecznie!

1425518_595318643859070_1803108080_n

BYDGOSZCZ

W piątek 31.10.2013 r. bydgoscy Wszechpolacy razem z kolegami z Obozu Narodowo-Radykalnego upamiętnili narodowych bohaterów. Zapaliliśmy światełka pamięci na mogile Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej oraz na grobie rodzinnym Gen. Karnickiego.

Następnie zachęcaliśmy mieszkańców miasta, którzy odwiedzali groby swoich bliskich, aby zapalili przekazane przez narodowców znicze na mogile Żołnierzy Wyklętych. Nasze działania zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców, którzy zachęcili nas do dalszej pracy.

Wszechpolacy razem z kolegami z ONR-u kontynuowali akcję 2 listopada. Po raz kolejny zachęcaliśmy bydgoszczan do zapalania rozdawanych przez nas zniczy na mogile Żołnierzy Wyklętych. Tym razem prosiliśmy również do zapalenia zniczy na grobie rodzinnym Gen. Karnickiego.

Przez dwa dni rozdaliśmy około 200 zniczy, które świadczą o pamięci mieszkańców Bydgoszczy. Liczymy, że nasze działania przyczynią się do aktywnych działań mieszkańców na polu narodowej troski o mogiły naszych bohaterów.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie uprzątnęliśmy symboliczne groby Konrada Fiedlera, bydgoskiego lidera Narodowej Demokracji i przywódcy Straży Obywatelskiej we wrześniu 1939 roku oraz przedwojennego prezydenta Bydgoszczy, Leona Barciszewskiego. Obaj zostali zamordowani przez Niemców w 1939 roku, miejsce ich pochówku jest nieznane.

1 Listopada pamiętajmy również o narodowych bohaterach, którzy oddali życie za Wielką Polskę!

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

1395393_588366711200492_1900539445_n

ZDUŃSKA WOLA

Dnia 1 listopada członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wraz z grupą sympatyków i młodych patriotów odwiedzili zduńskowolskie cmentarze mieszczące się przy ulicy Bema oraz najstarszą nekropolię, przy ulicy Łaskiej, na których mieszczą się groby i pomniki żołnierzy, bohaterów, ludzi, którzy przelali krew za Ojczyznę oraz tych, którzy na zawsze wpisali się w historię naszego miasta, Polski i narodu.

Zduńskowolanie pamiętają o zasłużonych, gdyż wszystkie groby były zadbane i oczyszczone. Młodzi patrioci postawili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych i AK-owców, na grobie kpt.
Władysława Jachowicza, dowódcy Batalionu Chrobry I, walczącego w Powstaniu Warszawskim, na grobie Józefa Przybylskiego, komendanta Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Zduńskiej Woli oraz na grobach, często bezimiennych bohaterów i ludzi, którzy zostali pomordowani przez niemieckich nazistów w obozach koncentracyjnych, przez sowietów w Katyniu, czy przez ukraińskie bandy UPA na Wołyniu. Naszą pamięcią otoczyliśmy groby księży Orionistów i innych duchownych związanych z naszym miastem oraz bohaterskiego żołnierza Wojska Polskiego, który poświęcając się dla kolegów z oddziału, oddał swoje życie w Afganistanie. Nie zapomnieliśmy również o pomnikach Jana Pawła II, Żołnierzy Wyklętych,
marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar katastrofy smoleńskiej i innych. O tych wszystkich wielkich ludziach pamiętali również koledzy z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Historycznego Chrobry I w Zduńskiej Woli, z którymi rozwijamy współpracę. Oprócz widocznego znaku pamięci jakim jest znicz, mieliśmy dla tych wszystkich ludzi coś, co dla nich jest najcenniejsze – modlitwę za ich duszę, która jednak jest przepełniona nadzieją, że dobry Bóg przyjął ich wszystkich do swojego Królestwa i pozwolił się cieszyć życiem wiecznym. Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

2013-11-01 19.31.46

ZIELONA GÓRA

Z okazji dnia wszystkich świętych wybraliśmy się grupą kilkuosobową na zielonogórski cmentarz, by zapalić znicze bohaterom zasłużonym dla naszej ojczyzny. Znicze zapaliliśmy m. in. Józefowi Laskowskiemu (powstaniec warszawski, żołnierz AK) i Edwardowi Jaworskiemu (pilot Wojska Polskiego). Po krótkiej modlitwie nad ich grobami, udaliśmy się zapalić znicze pod tablice upamiętniające powstanie wielkopolskie i polskich żołnierzy, walczących na frontach II wojny światowej. Przy żadnej tablicy nie brakowało zniczy, dlatego cieszy nas, że mieszkańcy naszego miasta pamiętają o swoich bohaterach.

1414865_750665381629142_579328470_n

INOWROCŁAW

W dniu Wszystkich Świętych delegacja ZfcI (Inowrocławski fanclub Zawiszy Bydgoszcz ) oraz MW Inowrocław odwiedzili kilka inowrocławskich cmentarzy. Po uprzątnięciu z liści zapalamy około 100 zniczy i składamy kwiaty na grobach: nieznanych żołnierzy, żołnierzy Armii Krajowej, Powstańca Śląskiego, ofiar Krwawej Nocy, ofiar Zbrodnii Hitlerowskiej, tablicy Jana Pawła II i wielu innych.

1383468_559656550784050_1044557600_n

BIAŁYSTOK

W ramach akcji “Oddaj cześć Bohaterom”, członkowie białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej oraz ONR Brygady Podlaskiej postanowili uczcić narodowych bohaterów w Dzień Zaduszny.

Podczas naszego obchodu nawiedziliśmy trzy miejsca: Cmentarz Wojskowy w Parku Zwierzynieckim, pomnik żołnierzy 42-go Pułku Piechoty oraz pomnik żołnierzy Armii Krajowej. Wszędzie postawiliśmy symboliczne znicze oraz odmówiliśmy modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę.

W chwili listopadowej zadumy nie możemy zapominać o tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy my, młodzi ludzie, mogli obecnie mówić i modlić się po polsku.

Cześć i chwała bohaterom!

_MG_0069

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W tym szczególnym okresie jakim jest początek listopada postanowiliśmy, prócz naszych ukochanych zmarłych, uczcić także pamięć ludzi, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie z nadzieją, że przyszłe pokolenia będą mogły żyć w wolnej Polsce. Ku pamięci naszych poległych rodaków stoi w Gorzowie kilka pomników, których szlakiem się wybraliśmy i pod każdym z nich zapaliliśmy dwa symboliczne znicze w barwach narodowych. Między innymi pod pomnikami: Orląt Lwowskich, Ofiar Września, Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej czy ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

Jeżeli wybieracie się ze swoimi rodzinami na gorzowski cmentarz to pomyślcie o tym, aby zapalić chociaż po jednym symbolicznym zniczu pod pomnikami, których kilka po drodze pewnie miniecie. Wyraźmy w ten sposób naszą wdzięczność za to, że możemy być dumni z tego, iż jesteśmy Polakami i możemy o tym głośno mówić w polskim języku. Pamiętajmy również o tym, by zadbać o nagrobki najbardziej zaniedbane, o które nikt się nie troszczy.

1421355_596980660339677_1672827639_n

ZAWIERCIE

31.10 oraz 2.11 działacze Zawierciańskiej Inicjatywy Narodowej upamiętnili zniczem i modlitwą zasłużonych dla ziemi zawierciańskiej oraz bohaterów walczących za wolność i niepodległość Ojczyzny. W tym celu udaliśmy się w kilka miejsc pamięci.

1384340_233003070197815_18132454_n

STARACHOWICE

W Zaduszki członkowie Starachowickiego koła Młodzieży Wszechpolskiej udali się na rajd śladami polskich partyzantów z pod znaku „Ponurego”. Oczywiście na tą wyprawę byliśmy bardzo dobrze przygotowani, bo na ostatnim spotkaniu kol. Bartek wyłożył nam całą historię tego zgrupowania. Ośmioosobowa grupa Wszechpolaków najpierw udała się na tzw. Polankę Langiewicza, gdzie przed 150laty stacjonował ten legendarny dowódca. Tam uprzątnęliśmy obelisk i teren obok obelisku, wyczyściliśmy tablice upamiętniającą tamto wydarzenie, oraz zapaliliśmy pamiątkowe znicze. Następnie udaliśmy się w stronę Wykusu miejsca, w którym stacjonowali partyzanci Armii Krajowej pod dowództwem mjr Jana Piwnika. Przeszliśmy drogę krzyżową szukając przy tym grobów i miejsc pamięci związanych z partyzantami. Wyczyściliśmy tablice upamiętniającą żołnierzy ze zgrupowania Ponury – Nurt i z małymi przygodami : ) dotarliśmy na Wykus. Tam wyczyściliśmy grób mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, który był w opłakanym stanie, ale po naszej ciężkiej pracy wygląda tak jak powinien wyglądać grób takiego bohatera. Uprzątnęliśmy też teren wokół kapliczki, zapaliliśmy znicze i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, potem był krótki czas na odpoczynek, który wykorzystał kol. Bartek aby jeszcze bardziej przybliżyć nam historię „Ponurego”. Warto zaznaczyć, że gdy czyściliśmy grób „Nurta” na Wykus przybyła grupa kilku chłopaków z Miechowa. Dziękowali nam za to co robimy. Po krótkiej rozmowie okazało się, że są to sympatycy Ruchu Narodowego, rozmawialiśmy przez chwile o sytuacji w Polsce i umawialiśmy się na wyjazd na Marsz Niepodległości. Podbudowani tą rozmową wracaliśmy w stronę domu. Po drodze zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się pod pomnikiem poległych w 1943r. żołnierzy z oddziału inspektora „Jacka”. Do domu wróciliśmy śpiewając partyzanckie pieśni, zmęczeni ale zadowoleni, bo tamten dzień na pewno nie poszedł na marne.

Czołem Wielkiej Polsce!

999594_620527828009614_85802990_n

PRUSZKÓW

Około godziny 5:30 działacze Młodzieży Wszechpolskiej Pruszków wyruszyli z domów aby upamiętnić pomniki i miejsca pamięci Polaków walczących o ojczyznę. Każdy z działaczy dostał określone punkty jakie miał odwiedzić i upamiętnić, zapalając symbolicznego znicza z napisem “Wszechpolacy pamiętają”. Upamiętniliśmy 25 pomników i miejsc pamięci na terenie całego Pruszkowa i Piastowa. Szczególnie upamiętniony został “Pomnik szesnastu” poświęcony szesnastu generałom Polskiego Państwa Podziemnego zwabionych przez NKWD i wywiezionych na proces do Moskwy. Głównie dla tego, że wśród generałów byli ludzie związani ze Stronnictwem Narodowym i Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

Cześć i chwała bohaterom!

2013-11-01-506[1]

ŚWINOUJŚCIE

1 listopada 2013 roku przedstawiciele Narodowego Świnoujścia, lokalnej inicjatywy Ruchu Narodowego, zrzeszającej działaczy świnoujskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, miejscowych aktywistów Młodzieży Wszechpolskiej, a także osoby niedziałające w żadnej ogólnopolskiej organizacji, udali się na Cmentarz Komunalny w celu przeprowadzenia akcji “Zapal znicz Bohaterom”. Świnoujska młodzież narodowa złożyła znicze pod pomnikiem przypominającym ofiary sowieckiego mordu na przedstawicielach armii i inteligencji polskiej w Katyniu w roku 1940, pod pomnikami kultywującymi pamięć o bohaterach Armii Krajowej i innych organizacji partyzanckich walczących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem oraz pod krzyżem upamiętniającym postać Błogosławionego Kościoła katolickiego, księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w bestialski sposób przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku.

1457593_391087827661100_927800061_n

GRYFINO

31 października gryfińscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili miejscowy cmentarz w celu uprzątnięcia grobów zaniedbanych i opuszczonych oraz postawienia na nich zniczy. Uczcili również pamięć o bohaterach II Wojny Światowej poprzez złożenie zniczy pod tablicą pamiątkową oraz odmówienie za nich modlitwy.

Pamięć o rodakach jest obowiązkiem każdego Polaka i o tym obowiązku nie zapomnieli gryfińscy Wszechpolacy.

68101_701498419862015_1930786804_n

SZCZECIN

1 listopada 2013 roku, działacze Ruchu Narodowego z Oddziału Szczecin Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego oraz szczecińskiego koła Okręgu Zachodniopomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej przeprowadzili na Cmentarzu Centralnym akcje “Zapal znicz Bohaterom”. Młodzi narodowcy złożyli znicze w kilku miejscach, między innymi pod pomnikami Bohaterów Września 1939, Ofiar represji stalinowskich z lat 1939 – 1956 oraz w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych podziemnego państwa polskiego, udowadniając tym samym swoją pamięć o tych mrocznych czasach i ich ofiarach. Oprócz akcji “Zapal znicz Bohaterom” działacze Ruchu Narodowego uczestniczyli także cały dzień w przeprowadzanej na cmentarzu kweście, która była pierwszą w Polsce zbiórką pieniędzy, na kontynuację prac ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce.

Pamiętamy!

rr

EŁK

2 listopada to święto Wszystkich Zmarłych. Z tej okazji, w ramach akcji „Zapal znicz bohaterom” wybraliśmy się w podróż do wsi Gajrowskie k. Wydmin, by uczcić pamięć poległych tam żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Towarzyszyła nam delegacja kibiców Mazura. Pod pomnikiem złożyliśmy własnoręcznie przygotowaną wiązankę oraz kilkanaście zniczy. W tej wsi 16 lutego 1946 roku grupa operacyjna UB-MO-NKWD zaatakowała III Wileńską Brygadę Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), której żołnierze dzień wcześniej w Jurkach k. Olecka dokonali zasadzki i zastrzelili pięciu aktywistów PPR i ZWM (Związek Walki Młodych). W wyniku walk brygada licząca ok. 180 żołnierzy została rozbita. Zginęło i zostało zastrzelonych według różnych źródeł – od 9 do 24 żołnierzy. Ci, którym nie udało się uciec i dostali się w komunistyczne łapy, byli torturowani, łamano im kości saperkami, wiązano drutem kolczastym. W 1994 roku na skraju lasu, w miejscu gdzie żołnierze zostali pochowani, wybudowano pomnik- krzyż z podstawą, na której została umieszczona tablica z nazwiskami poległych. W czasie, gdy zapalaliśmy znicze przy pomniku pojawiła się para starszych mieszkańców wsi, którzy z nieukrywanym zaskoczeniem opowiedzieli nam historię tego miejsca. Podczas całego wyjazdu, w naszych głowach przewijało się pytanie: dlaczego jedziemy tak daleko by postawić kilka zniczy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie sztuką jest pójść na cmentarz i zapalić lampkę na grobie Nieznanego Żołnierza co oczywiście także zrobiliśmy. Naszym zadaniem powinno być odnajdywanie takich zapomnianych miejsc. Są to mogiły naszych narodowych bohaterów o których w dzisiejszych czasach nikt już nie pamięta. Świadkowie i cisi opiekunowie takich miejsc odchodzą, dlatego działamy mając w głowach słowa „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie! „ Pomnik ku czci poległych w Gajrowskich niszczeje tak więc postawiliśmy sobie zadanie opieki nad tym pomnikiem. Na wiosnę postaramy się przywrócić blask i świeżość temu miejscu.

Wszystkim zainteresowanym tematem Żołnierzy Wyklętych polecamy film dokumentalny o III Wileńskiej Brygadzie NZW.

“Znaleźliśmy się wszyscy tutaj po to, by móc zadokumentować niezłomną wolę naszego narodu, że my Polacy nie możemy się zgodzić na ten stan rzeczy jaki obecnie panuje w naszym kraju. Porzuciliśmy swoje domy i rodziny bo honor nasz nie pozwolił nam na bezczynne siedzenie. Obecnie kiedy ojczyzna potrzebuje naszej pomocy, wielu ją opuściło. Opuścił kto mało kochał, prawdziwy Polak jednak opuścić jej nie może. Broni za którą płaciliśmy własną krwią, nam nie można marnować. Nie możemy słuchać tych, którzy kazali nam zaprzestać walki…”

1451539_572823706120675_340217863_n

ZAMBRÓW

Z racji zbliżających się świąt Wszystkich Świętych, działacze Zambrowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej uporządkowali pomnik w okolicy wsi Olszewo, upamiętniający 73 żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej poległych w tym miejscu w walce z hitlerowskim okupantem 23 września 1944r. Cześć i chwała Bohaterom!

1383150_1427421320814458_745903622_n

KIELCE

W Zaduszki członkowie ZŻ NSZ oraz Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili
groby zmarłych żołnierzy. Najpierw udaliśmy się pod pomnik upamiętniającym śmierć
ppor. Kazimierza Smolaka wraz z trzema innymi żołnierzami Oddziałów Akcji Specjalnej (AS) NSZ: Józefa Mojeckiego, Jana Matejka, Władysława Malinowskiego, którzy przeprowadzili udany zamach na szefa konfidentów Gestapo – Franza Wittka. Po zapaleniu tam zniczy udaliśmy się do Zgórska, gdzie towarzyszył nam Pan Adam Tutaj z Nowin, który oprowadził nas po wielu miejscach i przy okazji opowiedział historie z nimi związane.

Pierwszym miejscem do którego się udaliśmy był pomnik upamiętniający Bitwę pod Szewcami w 1944r., gdzie zginęło dwóch partyzantów, a kilku było rannych. Do wieczora 17 września doliczono się 102 zabitych Niemców. Następnie udaliśmy się w głąb lasu, gdzie Pan Adama pokazał nam mogiły ludzi, którzy prawdopodobnie zginęli z rąk KBW i UB. Kolejnym miejsce do którego się udaliśmy był symboliczny grób czterech żołnierzy WiN zamordowanych przez UB: Aleksandra Życińskiego ps. ,,Wilczur”, Józefa Figarskiego ps. ,,Śmiały”, Czesława Spadło ps. ,,Kret” i ,,Mały” oraz Karola Łoniewskiego ps. ,,Lew”, którzy po osądzeniu przez stalinowski sąd, zostali rozstrzelani w Zgórskim lesie dnia 24 września 1948 roku.
Na sam koniec odwiedziliśmy grób do którego było bardzo ciężko dotrzeć, gdyż znajduje się w bardzo trudnym terenie góry Patrol. Po kilkudziesięciu minutach drogi dotarliśmy na grób plutonowego Leona Górniaka ps. ,,Kulka” z oddziału ,,kpr. pchor./ppor. Zygmunta Firleya ,,Kajtka”.

Po wyczerpującej wędrówce, zadowoleni wróciliśmy do Kielc.

1450736_586570808056908_533634054_n

GRAJEWO

W Grajewie miała miejsce lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji ,,zapal znicz Bohaterom’’. Kilku młodych działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, odwiedziło miejscowe mogiły osób zasłużonych dla Polski i poległych w czasie II wojny światowej.

Wizycie na cmentarzu towarzyszyło tradycyjne zapalenie zniczy, udekorowanych naklejkami m.in. z historycznym herbem Grajewa oraz odmówienie modlitwy. Akcja odbywa się co roku i ma na celu propagowanie wśród mieszkańców Polski, zwłaszcza młodego pokolenia, tradycji odwiedzania grobów Bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski.

539203_539347582807138_1869349073_n

BIELSK PODLASKI

20131101_192229

Check Also

Poznań: Wszechpolacy przeprowadzili sondę uliczną dotyczącą Poznańskiego Czerwca 56′

28 Czerwca nasi działacze przeprowadzili sondę uliczną pytając mieszkańców Poznania co wiedzą o Poznańskim Czerwcu …