Home / Zachodniopomorskie / Młodzież Wszechpolska Gryfino na spotkaniu z panem Leszkiem Sikorą

Młodzież Wszechpolska Gryfino na spotkaniu z panem Leszkiem Sikorą

MW Gryfino

Drugiego października, w dniu 69 rocznicy upadku Powstania Warszawskiego gryfińscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej uczestniczyli w spotkaniu z prezes szczecińskiego Koła Związku Powstańców Warszawskich, Leszkiem Sikorom-Sikorski ps. „Antoś” które odbyło się w Gryfinie.

Ten odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, oraz Krzyżem Walecznych, były żołnierz AK ze zgrupowania „Kryska”, wygłosił wykład poświęcony przebiegowi Powstania, opierając się na swoich doświadczeniach z walkach na Górnym Czerniakowie. Pan Leszek opowiadał o pierwszych dniach powstania , stosunku ludności cywilnej oraz o wspólnych walkach wraz z żołnierzami zgrupowania „Radosława” o przyczółek czerniakowski i desancie I dywizji Wojska Polskiego . Uśredniając, każdego dnia Powstania, straty wynosiły tyle, ile podczas ataku na World Trade Center w 2001 roku – mówił L. Sikora-Sikorski. Wspominał także o dostaniu się do niewoli oraz przeżyciach w obozie Altengrabow koło Magdeburga. Członkowie naszego koła zadawali bardzo dużo rzeczowych oraz trudnych pytań na które Pan Leszek odpowiadał wyczerpująco i rzeczowo .

Oprócz tego, można było także obejrzeć wystawę zdjęć oraz powstańczych plakatów, która w najbliższym czasie, powiększona o inne pamiątki, zostanie przeniesiona i zaprezentowana w Bibliotece Publicznej w Gryfinie do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy .

Jesteśmy niezmiernie dumni że mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z prawdziwym bohaterem , patriotą a przede wszystkim człowiekiem który bez wahania był gotów przelewać swoją krew w imię wolnej i niepodległej Polski .

Młodzież Wszechpolska Gryfino
Cześć i Chwała Bohaterom

Check Also

Kołobrzeg: Po raz szósty sprzątali Kanał Drzewny i okolice

W piątkowe popołudnie (15.09.2017 r.) Kołobrzeg Nowej Szansy przeprowadził VI edycję akcji proekologicznej „Sprzątamy Kanał …