Home / Łódzkie / Marsz Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli

MW ŁÓDŹ

Dnia 28 września, ulicami Zduńskiej Woli przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to inicjatywa kończąca uroczystości związane z odsłonięciem pomnika poświęconego zduńskowolskiemu oddziałowi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN).

Wszystko zaczęło się o godzinie 12:00 Mszą św. w Kaplicy Trójcy Świętej przy parafii Św. Antoniego. Liturgię celebrował ks. Marek Chrzanowski, który wygłosił wyciskające łzy kazanie poświęcone wierze i ojczyźnie. Zaraz po nabożeństwie został wyświetlony film pod tytułem „Czy warto było tak żyć?” opowiadający o żołnierzu niezłomnym – Stanisławie Sojczyńskim “Warszycu”. Zarówno na Mszy jak i na pokazie filmu swoją obecnością zaszczycił uczestników wydarzenia Prezydent Miasta Zduńska Wola, Pan Piotr Niedźwiecki. Serdecznie dziękujemy mu za przybycie.
O godzinie 14:30 spod kościoła wyruszył marsz, który przeszedł, pod odsłonięty dzień wcześniej, pomnik Żołnierzy Wyklętych. Podczas marszu wykrzykiwane były hasła „cześć i chwała bohaterom”, „precz z komuną”, „w naszej pamięci Żołnierze Wyklęci. W marszu udział wzięła Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Radykalni Patrioci z FC Widzewa oraz inne organizacje patriotyczne jak, Solidarni 2010, czy klub “Gazety Polskiej”.

Nie zabrakło również zwykłych mieszkańców. Ogólna liczba uczestników szacowana jest na około 100 osób, co przy zduńskowolskich warunkach możemy uznać za sukces. Pod pomnikiem zostały wygłoszone przemówienia nawiązujące do tematu Żołnierzy Wyklętych i narodowego aktywizmu.
W najbliższych dniach zostanie złożony wniosek do przewodniczącego Rady Miasta o nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Józefowi Przybylskiemu, komendantowi WiNu w Zduńskiej Woli. Zapowiedziano też powołanie do życia Klubu imienia Romana Dmowskiego, na wzór działającego już klubu w Zgierzu.

MW ŁÓDŹ1

Check Also

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca obchodziliśmy – również w Łodzi – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia …