Home / Oświadczenie / Oświadczenie Prezesa MW 4.7.2013 w sprawie działań Prokuratury Rejonowej w Stargardzie Gdańskim

Oświadczenie Prezesa MW 4.7.2013 w sprawie działań Prokuratury Rejonowej w Stargardzie Gdańskim

Gdynia, 4.7.2013

Oświadczenie prezesa Młodzieży Wszechpolskiej – Tomasza Pałasza, w sprawie działań Prokuratury Rejonowej w Stargardzie Gdańskim.

     W dniu 3 lipca 2013 roku, na stronie internetowej Dziennika Bałtyckiego pojawiła się informacja o tym, że Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim wszczęła śledztwo w sprawie spotkania z Ruchem Narodowym, które odbyło się właśnie w Starogardzie Gdańskim dnia 20 kwietnia bieżącego roku. W artykule zawarto również informację, że prokuratura przekazała prowadzenie śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wszczęcie śledztwa w tej sprawie jest pokłosiem donosu jaki został rozesłany do mediów przez niezidentyfikowaną osobę. Donos ten, zawiera niezwykle absurdalne tezy, do wymyślenia których osoba go rozsyłająca najprawdopodobniej dokonała karykatury informacji, jakie zostały przedstawione w internetowych relacjach osób, które autentycznie brały udział w spotkaniu.

Oprócz Piotra Dziadula, również i ja byłem jednym z prelegentów na tym spotkaniu. Oświadczam że nie padły tam żadne tezy niezgodne z polskim prawem, nie doszło do nawoływania do przemocy, co teraz tak uważnie będzie badać ABW i prokuratura. Wstęp na spotkanie był otwarty, również dla dziennikarzy. Oprócz tego anonimowego donosu, nie pojawiły się po spotkaniu żadne niepokojące sygnały, dotyczące poruszanych na nim treści. Uważam, że rozpoczęcie śledztwa na podstawie donosu nie tylko podpisanego fałszywymi danymi, ale także donosu którego autor powołuje się na nieistniejącą organizację o bzdurnej nazwie, jest wyrazem niekompetencji Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gdańskim, oraz marnotrawieniem cennego czasu i publicznych pieniędzy.

Należy w tym momencie zadać pytanie, czy decyzja o wszczęciu śledztwa, na podstawie tak nikłych przesłanek, nie jest działaniem o charakterze politycznym, wynikającym z niezwykle silnego zaangażowania organów państwa w rugowanie poglądów narodowych z debaty publicznej. Wyrażam jednak głęboką nadzieję że śledztwo zostanie przeprowadzone w sposób rzetelny. Oznaczało by to bowiem, że zostanie ono niezwykle szybko umorzone, ponieważ do żadnego złamania prawa nie doszło. Osobą wobec której organy ścigania powinny natomiast wszcząć postępowanie, jest autor donosu zawierającego kłamstwa.

Tomasz Pałasz
prezes Młodzieży Wszechpolskiej

Check Also

Deklaracja ws. wspólnoty i tożsamości narodowej

Warszawa, 20.11.2017 r. Deklaracja ws. wspólnoty i tożsamości narodowej W nawiązaniu do toczącej się po …