Home / Podlaskie / Wyzwolenie Grajewa!

Wyzwolenie Grajewa!

DSC02629

W dniu wczorajszym, środowisko kibiców Warmii Grajewo, a również lokalne koło Młodzieży Wszechpolskiej, wsparte przez działaczy MW i ONR z Białegostoku, zebrało się w centrum miasta by oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy 8 maja 1945 roku dokonali niezwykłego czynu – odbicia miasta z czerwonych rąk UB i NKDW.

Upamiętnienie rozpoczęło się krótkim przemarszem spod Kościoła Trójcy Przenajświętszej pod Pomnik Niepodległości. Przejściu towarzyszyły hasła ,,Narodowe, Narodowe Grajewo!’’, ,,Cześć i chwała Bohaterom!’’, ,,Precz z komuną!’’.

Pod pomnikiem zgromadzeniu wysłuchali krótkiej refleksji wiceprezesa Młodzieży Wszechpolskiej, kol. Adam Andruszkiewicza, który podkreślał, jak ważna jest pamięć o tej unikatowej na skalę całej Polski antykomunistycznej akcji opanowania miasta przez siły AK i NSZ. Następnie zapalono symbolicznie dwa znicze, biały oraz czerwony, opatrzone symboliką Żołnierzy Wyklętych.

Później miało miejsce przejście pod byłą siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa w Grajewie, gdzie więziono i katowano polskich patriotów. Przed dotarciem na miejsce usłyszeć można było m.in. ,,raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę!’’ Pod byłą siedzibą UB głos zabrał kol. Daniel Purwin, nakreślając rys historyczny tamtej akcji, ukazując, jak bardzo heroiczny był to czyn.

Upamiętnienie bohaterów tamtych dni, zakończono uroczyście odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

Wszystkich chętnych do czynnego działania na rzecz Ojczyzny z Grajewa i okolic, prosimy o kontakt na www.dolacz.mw.org.pl

Rys historyczny akcji: http://podziemiezbrojne.blox.pl/2007/11/Atak-na-Grajewo-czesc-1.html

Relacje medialne:

http://grajewo24.pl/info/oddali-hold-poleglym.10925.html

http://www.iregionalni.pl/wiadomosci/mlodziez-uczcila-pamiec-bohaterow/

http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Wyzwolenie_Grajewa,19938.html

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …