Home / Zachodniopomorskie / Szczeciński Marsz Rotmistrza

Szczeciński Marsz Rotmistrza

919497_500574176675988_1732794662_o

13 maja przeszliśmy ulicami Szczecina, by oddać Hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – niezłomnemu bohaterowi polskiego podziemia antynazistowskiego i antykomunistycznego.

Spotkaliśmy się na Placu Grunwaldzkim, gdzie organizatorzy – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Klub Myśli Swobodnej – przedstawili przyczyny spotkania i odczytali regulamin. Marsz ruszył alejami Piłsudskiego, Piastów i Sikorskiego przechodząc przez Rondo imienia rotmistrza Pileckiego i kończąc się na cmentarzu pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Stalinowskiego Ludobójstwa, gdzie wraz z innymi uczestnikami marszu złożyliśmy kwiaty. Ochraniała nas służba porządkowa, wśród której znaleźli się nasi koledzy.

W marszu uczestniczyło setki osób, głównie młodych. Oprócz nas byli to między innymi aktywiści Zachodniopomorskiej Brygady ONR, kibice Pogoni Szczecin i mieszkańcy naszego miasta, którym leży na sercu pamięć o bohaterach narodowych. Wielu z nich przygotowało biało-czerwone flagi i wznosiło okrzyki takie jak na przykład – “Dumny Szczecin, Maszeruje!” “Cześć i Chwała Bohaterom!” czy “Pileckiego Pamiętamy, komunistom żyć nie damy”. Po rozwiązaniu obchodów, by podkreślić wagę uroczystości, kilku uczestników uroczystości odpaliło race. Niestety zakończyło się to bezpodstawnym zatrzymaniem przez policję, co wywołało odpowiedź tłumu, w postaci okrzyków „Precz z Komuną” skierowanych w stronę policyjnego radiowozu.

Były to obchody 112 rocznicy urodzin tego wielkiego patrioty. Zasłynął, jako rotmistrz Wojska Polskiego, wszechstronny artysta, kombatant wojny Polsko – Bolszewickiej i żołnierz Armii Krajowej. “Ochotniczo” trafił do piekła obozu w Oświęcimiu by przygotowywać stamtąd raporty i organizować obozowy ruch oporu.

Check Also

Kołobrzeg: Po raz szósty sprzątali Kanał Drzewny i okolice

W piątkowe popołudnie (15.09.2017 r.) Kołobrzeg Nowej Szansy przeprowadził VI edycję akcji proekologicznej „Sprzątamy Kanał …