Home / Warmińsko-Mazurskie / Marsz Rotmistrza w Olsztynie

Marsz Rotmistrza w Olsztynie

248128_364611863640580_1520579482_n_1

Kilka tygodni planowania i przygotowań. Żmudna promocja na portalach społecznościowych i stronach internetowych. Próby pozyskania mediów i szerokiego prawicowego środowiska w naszym mieście. To wszystko się opłaciło.

Ponad setka osób uczestniczyła w Marszu Rotmistrza w Olsztynie. Marsz zorganizowany już po raz drugi w naszym mieście był godnym uczczeniem 112 rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. W tym roku odpowiedzialnymi za organizację marszu byli członkowie lokalnego koła Młodzieży Wszechpolskiej, którzy z zadania wywiązali się perfekcyjnie. Nie zabrakło biało-czerwonych flag i okolicznościowych banerów, patriotycznych utworów oraz haseł chwalących dokonania Pileckiego jak i potępiających jego oprawców. Wśród uczestników Marszu dało się zauważyć powiewające symbole kibiców Stomilu Olsztyn oraz lokalnej brygady Obozu Narodowo-Radykalnego.

Manifestacja rozpoczęła się odczytaniem listu do uczestników Marszu od stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest inicjatorem akcji Projekt Pilecki, mającej na celu realizację filmu dokumentalnego ukazującego życie naszego bohatera w całości. W czasie odczytywania listu młodzi Wszechpolacy rozdali również ulotki nadesłane przez stowarzyszenie.

Czarne chmury, które od kilku godzin krążyły nad miastem na szczęście nie przerwały tego święta i po krótkim przemówieniu w którym kolega Kamil nakreślił cel spotkania i sylwetkę Rotmistrza ruszyliśmy w drogę.

Na czele pochodu szli młodzi ludzie trzymający wieniec i własnoręcznie zrobiony baner z wizerunkiem Witolda Pileckiego oraz napisem „Chwała Rotmistrzowi”. Przechodząc obok najważniejszych urzędów w naszym mieście nie mogło zabraknąć okrzyków nawiązujących do sytuacji, która miała miejsce w Braniewie przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W przemówieniu kolega Kamil wspomniał o tej hańbiącej nasz region uroczystości. Nasi włodarze 27 kwietnia uczcili tam pamięć czerwonoarmistów wystawiając kompanię honorową i orkiestrę wojskową. Rosjanie, którzy przyjechali motocyklami na to wydarzenie przywieźli ze sobą flagi z sierpem i młotem całkowicie drwiąc sobie z polskiego prawa. Na uroczystości była obecna cała śmietanka: marszałek województwa Jacek Protas (PO), przewodniczący sejmiku Julian Osiecki (PO) i komendant wojewódzki policji Józef Gdański. Nasuwa się tu na myśl tylko jedno zdanie: Czerwonym hołd oddajecie, o Wyklętych i Rotmistrzu nie pamiętacie!

Gdy Marsz Rotmistrza doszedł już na Plac Solidarności złożone zostały biało-czerwone kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, a przewodniczący zgromadzeniu odczytał wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”. Na koniec wszyscy odśpiewali Hymn Narodowy.

I tak Marsz Rotmistrza kolejny raz przeszedł ulicami naszego miasta. Mieszkańcy pokazali, że potrafią się zorganizować i, że pamięć o bohaterach jest dla nich ważna. Patrząc w przyszłość można mieć nadzieję, że za rok znów się spotkamy w jeszcze większym gronie, a orkiestra tym razem zagra dla Rotmistrza.

Check Also

Ełk: Spotkanie otwarte i reaktywacja koła Młodzieży Wszechpolskiej

W niedzielę 11 grudnia odbyło się spotkanie otwarte Młodzieży Wszechpolskiej w Ełku. Przybyli na spotkanie …