Home / Łódzkie / Marsz Rotmistrza w Łodzi

Marsz Rotmistrza w Łodzi

Bez nazwy

25 maja o godz. 12.00 odbyła się Msza św. za Ojczyznę w parafii pw. Podwyższenia św. Krzyża. Zgromadziła nas rocznica śmierci polskiego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego. Podczas kazania kapłan nawiązał do widocznej w postawie Pileckiego i innych Żołnierzy Wyklętych odpowiedzialności za państwo, o potrzebie zjednoczenia dla jego obrony i odbudowy.

Po Eucharystii spod kościoła wyruszył kolejny marsz ku czci Rotmistrza. Łodzianie mogli usłyszeć radosne:
„Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy”
„Dzięki za wolność, rotmistrzu, dzięki za wolność”
„Nie dla prasy wizerunku, ale z dumy i szacunku”
„Cześć i chwała Bohaterom”

Około 400 młodych ludzi głośno dało świadectwo nie tylko pamięci, ale i gotowości do podjęcia kontynuacji dzieła wielkich Polaków. Kiedy młodzież z dumą huczała „Armia Krajowa” oraz „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, zaproszeni kombatanci uśmiechali się ze wzruszeniem.
Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu marsz zakończył się uroczystościami, które uświetniły piosenki zespołu Kery Band. W imieniu weteranów przemawiał kpt. Ryszard Kozłowski, prezes łódzkiego oddziału Związku b. Żołnierzy KWP. Po złożeniu kwiatów, zmówieniu modlitwy i odśpiewaniu hymnu uczestnicy marszu rozeszli się w spokoju.
Niestety, z niewiadomych przyczyn policja zatrzymała grupę kibiców wracającą spokojnie spod pomnika. Przez kilkadziesiąt minut trzymano ich na ulicy i spisywano z dokumentów.
W organizacji obchodów ku czci Rotmistrza swój udział mieli Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolska. Dziękujemy za obecność kolegom z Brygady Częstochowskiej ONR i nowo powstałego łowickiego Koła MW.

Check Also

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca obchodziliśmy – również w Łodzi – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia …